Policie zasahovala na pražském magistrátu, důvod není znám

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dnes zasahovali v několika budovách pražského magistrátu. ČTK to řekla mluvčí Iva Knolová. Primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09) ČTK ráno potvrdil přítomnost policistů na magistrátu. "Víc nemohu říci, podepsali jsme mlčenlivost," uvedl. Zda jsou detektivové i nadále v budově nebo na dalších místech, není možné ověřit. Na chodbách magistrátu se nic neobvyklého neděje. Na místě jsou novináři, přítomnosti policie ale nic nenasvědčuje.

Mluvčí Knolová ráno pouze uvedla, že akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podrobnosti k zásahu odmítla sdělit. Případ nechtěl komentovat ani žalobce Pavel Komár. "Je to ve fázi prověřování," uvedl stručně. A sdílní nebyli ani pražští politici a zaměstnanci magistrátu. ČTK během dopoledne oslovila několik radních, nikdo z nich o přítomnosti policie nevěděl.
 
"Mohu potvrdit, že je v prostorách magistrátu kriminální policie," řekla dopoledne mluvčí magistrátu Petra Hrubá. "Vyžádala si některou dokumentaci a zaměstnanci poskytují maximální součinnost," doplnila. Podle jejích informací přišla policie zhruba v 09:00. Zda se v budově stále nachází, neuvedla. V dalších magistrátních budovách podle ní nezasahovala. Víc odmítla záležitost komentovat. Není tedy jasné, kvůli jaké kauze policie přišla. Primátor dopoledne opustil budovu magistrátu. Podle mluvčí se hodlá věnovat běžné agendě a předem naplánovanému programu.
 
Podle některých zdrojů blízkých pražským politikům nejsou podobné policejní akce na magistrátu nijak neobvyklé. O dění týkající se vedení Prahy se zajímá policie v řadě případů. Několik bývalých i současných radních včetně primátora čelí obžalobě v kauze opencard. Detektivové se v posledních měsících zabývají i dalšími IT projekty, ale také hospodařením Pražských služeb, které město většinově vlastní, a kontroverzní stavbou tunelového komplexu Blanka.
 
Podle médií údajně zásah na magistrátu souvisí s činností lobbisty Romana Janouška, který byl v éře primátora Pavla Béma na magistrátu důležitým zákulisním hráčem. Podle informací serveru iDnes.cz si policie vyžádala dokumenty k zakázkám z let 2008 až 2013, které byly s Janouškem spojené. Zároveň prý policisty zajímá, jak v předmětných zakázkách zastupitelé hlasovali a jak se případně sami ve prospěch zakázek angažovali.
 
zdroj: ČTK