Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Poplatek za odběr minerálních vod se zvýší, podle vlády nezdraží

8. 06 2015 | Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje se od 1. července pro výrobce balených vod zvýší na dvojnásobek. Příslušné nařízení dnes schválila vláda. Kvůli navýšení poplatku podle vládního materiálu zřejmě stoupnou ceny balených vod, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tomu ale nevidí důvod. Podle Svazu minerálních vod zdražení dopadne zejména na menší výrobce, možná přestanou část zdrojů využívat a starat se o ně. 

Současný poplatek tří korun za metr krychlový by podle nařízení měl stoupnut na šest korun. Změnu iniciovalo ministerstvo financí. Od roku 2001 se poplatek neměnil a není prý adekvátní skutečnému významu a hodnotě přírodního bohatství státu, jež využívají nestátní, zejména podnikatelské subjekty, uvedlo ministerstvo zdravotnictví, které návrh předložilo a navrhovalo nárůst na pět korun. 
    
Novela nařízení vlády bude mít dopad na výrobce balených minerálních vod, jimiž jsou Hanácká kyselka, Chodovar, Karlovarská Korunní, Karlovarské minerální vody, Marienbad Waters, Ondrášovka a Poděbradka. Dopady ale pocítí také zákazníci a celní správa, uvedlo ministerstvo v návrhu. 
    
"Důvod, proč zdvojnásobit úroveň poplatků, nevychází z žádné logické úvahy nebo výpočtu. Proto pokládám způsob, jakým se zvyšování poplatků za odběr přírodní minerální vody v ČR na politické úrovni aktuálně řeší, za součást populistických opatření, směřujících k lákání voličů v dalších volbách," sdělil dnes ČTK Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod, které jsou největším producentem minerálních vod v Česku. V některých evropských zemích podle něj naopak zvažují poplatky snížit. 
    
Podle Pasqualeho zvýšení poplatků ovlivní výrobní náklady. "Případné navýšení ceny pro zákazníka budeme ještě zvažovat," dodal.
    
"Já se domnívám, že v žádném případě takového zvýšení poplatků není a nemůže být důvodem ke zdražení minerálních vod," uvedl po jednání vlády Sobotka. V případě přepočtu na litr by se podle něj eventuální rozpočet zdražení pohyboval v částech haléře. 
    
Státní rozpočet by navýšením poplatku mohl získat 8,4 milionu korun, pokud zůstane zachován systém, kdy se neplatí za skutečně odebrané množství jako u ostatních podzemních vod, ale za maximální povolené množství. Skutečně odebrané množství je vždy menší. 
    
Podle předsedkyně Svazu minerálních vod Jany Ježkové se z povoleného množství vyčerpá v průměru 45 procent, cena za metr krychlový skutečně odebrané vody tak vlastně stoupne na 13 korun. 
    
Maximální povolené množství materiál pro vládu neuvádí, z nárůstu ceny ze tří na šest korun a přínosu pro státní pokladnu lze dovodit, že ročně je v ČR výrobcům povoleno vyčerpat 2,8 milionu metrů krychlových minerálních vod. Z nich vyčerpají 45 procent. "Reálná cena, protože platíme za povolené, nikoli odebrané množství, bude 13 korun za metr krychlový," řekla ČTK Ježková. 
    
Připomněla, že i kdyby výrobce nestočil ani jednu lahev, musí zaplatit celé povolené množství, což postihne malé výrobce, kteří čerpají i méně. 
    
Podle lázeňského zákona je zdrojem přírodní minerální vody podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek. Čerpá se až z několika set metrových hlubin, takže je vyloučena přítomnost hormonálně aktivních látek. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Unikátní „mikrovlnka“ FT4 již brzy dokáže opravit výtluk či trhlinu na silnici za pouhých 15 minut

Česká společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém celoročních oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, se ve spolupráci se státním ...

Důležitá pravidla a několik tipů pro bezpečné cestování v letošním létě

Mnoho měsíců různých opatření a přísných omezení spojených s kontrolou šíření pandemie covid-19 je za námi. A většina z nás se těší na zaslouženou dovolenou. V boji s pandemií nemáme ale stále ...

Roste zájem o investice do nemovitostí. Vyplatí se investovat přes nemovitostní fond?

V poslední době stoupá zájem o investice do nemovitostí, jak hlásí řada developerů i realitních kanceláří, včetně společnosti Bidli holding. Mezi výhody především těch rezidenčních, patří ...

Příští týden otevřou tramvaje a autobusy přední dveře

Od příštího pondělí budou moci lidé nastupovat do autobusů a tramvají i předními dveřmi, také si budou moci sednout na přední řadu sedadel za řidiče. Dopravní podnik a ostatní dopravci ...

Lenka Mrázová: Jak vyjádřit ženskost v byznysu a podat výkon

Součástí letošního 12. ročníku akce Equal Pay Day byl již tradičně speed mentoring.  Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO