Praha chystá opravu dalšího pavilonu Nemocnice Na Bulovce

Praha chystá opravu pavilonu chirurgie Nemocnice Na Bulovce. Radní hlavního města dnes schválili zakázku na projektovou dokumentaci za 42 milionů korun, vypsána má být v dubnu. Součástí oprav bude dvoupodlažní přístavba pro účely plastické chirurgie. Město vlastní asi tři čtvrtiny majetku nemocnice. S nájemcem loni řešila dluhy na nájemném za opravený pavilon laboratoří za 400 milionů korun.  

Pavilon číslo 5 byl postaven v roce 1931. Má řadu původních detailů. "Tyto prvky by měly být respektovány při samotné rekonstrukci. Nejvíce poškozené jsou původní obklady, jejichž řemeslná úroveň a estetická kvalita je tak vysoká, že by měly být obnoveny v celém rozsahu," píše se v materiálu rady, který má ČTK k dispozici.

V nevyhovujícím stavu je podle dokumentu potrubí vytápění, rozvod kyslíku či původní elektroinstalace. Počítá se s výměnou veškerých inženýrských sítí, nutné bude také vyřešit vlhkost objektu, kam zatéká střešní konstrukcí a terasou.

Praha, která vlastní většinu majetku nemocnice, bude chtít po nemocnici vyšší nájemné než dosud. Z magistrátních posudků již dříve vyplynulo, že by nemocnice měla ročně platit až 35 milionů korun. Ztrátová instituce ale městu posílá ročně symbolických 10.000 korun a od loňského roku navíc sedm milionů za pavilon, jehož oprava stála skoro 400 milionů korun. Nemocnice si nechala vypracovat vlastní posudek k nájemnému, jehož výsledky zatím nezveřejnila.

O narovnání majetkových vztahů se debatuje už několik let. Areál si totiž žádá opravy a investice za stovky milionů korun. Podle neoficiálních informací je proto ve hře i prodej nemocnice.

Nemocnici, kterou provozuje ministerstvo zdravotnictví, poslala vláda v roce 2014 jednorázovou podporu 200 milionů korun. Podle ministerstva hrozilo to, že bude ohrožena péče o pacienty. Bulovka skončila v roce 2013 se ztrátou přesahující 308 milionů korun.

zdroj: ČTK