Pražský trh s novými byty v pololetí klesl asi o 15 pct

Pražský trh s novými byty v pololetí klesl asi o 15 procent, vyplývá ze zveřejněné analýzy stavební společnosti Skanska. Developeři uváděli na trh méně nových bytů, slabší byly také prodeje.

Skanska uvádí, že v pololetí se v hlavním městě prodalo 2005 bytů, což je meziroční pokles o 17 procent. Čísla Skansky se liší od konkurenčních analýz developerských firem Ekospol a Trigema. Podle Trigemy pololetní prodeje vzrostly o 11 procent na 1761 jednotek, Ekospol oznámil růst prodejů o šest procent na 1600 bytů.

Ekospol sleduje stavitelské projekty nad 50 bytů. Trigema ale podobně jako Skanska tvrdí, že neopomíjí ani menší projekty. Podle mluvčího Trigemy Jana Drdy je tak pravděpodobnou příčinou odlišných čísel jiná metodika. "Lišit se může například pojetí prodaného bytu," řekl ČTK Drda.
 
Ze zveřejněných čísel Ekospolu také vyplývá, že roste počet již postavených, ale stále neprodaných bytů. Jejich množství v metropoli za prvních šest měsíců meziročně v projektech s 50 a více jednotkami vzrostlo na 2034 bytů. Trigema počet dlouhodobě neprodaných bytů uvádí mezi 2600 a 2700.
 
"Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky očekávanému letošnímu zvýšení daně z přidané hodnoty všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
 
Developerské firmy aktuálně v boji o zákazníky ještě více vystupňovaly různé slevy a bonusy. Například Central Group oznámil u malých bytů slevy deset procent, řadu slev až o 400.000 korun nabízí konkurenční Finep. "Rozsah nabízených slev vede k jedinému závěru, který už jsme uvedli v červnové analýze: na optimismus je opravdu ještě brzy," uzavřel mluvčí Trigemy Drda.
 
zdroj: ČTK