Přežil prasklé plíce po narození a nevzdává se

Devítiletý Daniel Trdla z Prahy se narodil ve 28. týdnu těhotenství v důsledku autonehody, od které viník ujel.  Vlivem traumatického předčasného narození mu praskly nezralé plíce, což způsobilo krvácení a následně multiorgánové selhání.  Podle lékařů neměl šanci na život ale on ani jeho maminka se nevzdali. Pomoci mu mohou intenzivní rehabilitace, které pojišťovna nehradí v plné výši.  

Podle lékařů měl být v případě, že přežije velmi kritické období krátce po narození, zcela upoután na lůžko. 
Neměl komunikovat a být odkázán na nepřetržitou pomoc okolí.
 Maminka se však s tímto verdiktem nehodlala smířit, a tak začala dělat všechno pro to, aby její syn mohl žít plnohodnotný život.
 O Daniela a jeho tři zdravé sourozence se stará úplně sama.  

Danielovi byla měsíc po narození diagnostikována periventrikulární leukomalacie 3. stupně, což se časem projeví jako mozková obrna (MO). 
Vlivem poškození mozku z nedostatku kyslíku došlo k postižení všech čtyř končetin.
 V sedmém měsíci života se navíc začal potýkat s epilepsií, kterou se podařilo pomocí léků zastavit. 

„První rehabilitace absolvoval Daniel v sedmém měsíci, poté ještě opakovaně v průběhu let i mimo ČR na Slovensku i v Polsku.
 Za sebou má čtyři operace Ulzibat zaměřené na problém zkrácených svalů. 
V tuhle chvíli děláme synergickou reflexní terapii, podstupujeme léčebnou metodu PANat, terapii Therasuit, aplikujeme kraniosakrální osteopatii, masáže a věnujeme se dalšímu cvičení, díky kterým dělá můj syn velké pokroky,” vypráví jeho maminka, Petra Trdlová. 

Daniel dnes oproti původním prognózám jezdí na handbiku, chodí ve zdravotním chodítku, s rodinou rád plave a poznává nová místa.
 Pomáhá mamince u vaření nebo uklízení a velmi si oblíbil cestování v pražské MHD. „Snažíme se brát Daniela jako zdravé dítě, takže dělá všechny aktivity jako ostatní děti.
 Teď bude nejvíc potřebovat intenzivní rehabilitace propojené s logopedií a ergoterapií na Neurorehabilitační klinice AXON,” dodává paní Trdlová.