Při obdělávání záhonů vás kultivátor zbaví dřiny a mozolů

Pokud se letos chcete vrhnout na pěstování vlastní zeleniny ve větším, pořiďte si k tomu výkonné pomocníky, kteří vám ušetří spoustu času, dřiny a mozolů spojených s obděláváním půdy. Za méně času upravíte mnohem větší plochy a pěstování se stane radostí bez zbytečné dřiny.

Vyměňte rýč za kultivátor

Zpracování půdy na větších plochách vám usnadní kultivátor neboli rotavátor – výkonný stroj, který pomocí soustavy rotujících nožů rozrušuje půdu až do hloubky 20 cm. Jednoduše dostanete vzduch do půdy záhonu a získáte krásně nakypřenou zeminu. Kultivátor využijete také při zapracování hnojiv, kompostu, při sázení. Plochu, kterou byste pracně obdělávali několik hodin, zvládnete s rotavátorem za několik minut a s mnohem lepšími výsledky.

Není kultivátor jako kultivátor

„Zahradní kultivátory se liší podle typu pohonu na elektrické, akumulátorové a benzínové. Benzínové kultivátory jsou ideální na obdělávání velkých ploch, při práci vás nebude omezovat kapacita baterie jako u akumulátoru, ani obtěžovat přívodní kabel. Pokud potřebujete obdělat půdu na menších záhonech nebo ve skleníku, sáhněte po akumulátorovém nebo elektrickém kultivátoru,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Nástavce udělají z kultivátoru multifunkčního pomocníka

Kultivátor toho ve spojení s vhodným nástavcem a koly zvládne mnohem víc. Připojením hrobkovače, pluhu nebo vyorávače brambor rychle vytvoříte řádky nebo hrůbky pro brambory či jinou zeleninu. Když je zemina mokrá a měkká, opatřete kultivátor lopatkovými koly, která se do půdy doslova zakousnou a projedou takřka cokoliv. Některé benzínové kultivátory navíc můžete přestavět na jednoosé traktory – tím se vám otevře spousta dalších možností.

Převážení kompostu a jiných nákladů po zahradě usnadní pojezdová kolečka

„Abyste záhony pořádně vyživili, je k tomu potřeba velká dávka kompostu, a to je v případě větších ploch fyzicky velmi náročné. Zde proto nachází uplatnění pojezdová kolečka neboli akumulátorová kolečka, která mají vlastní elektromotor. Při přemisťování těžkých nákladů udělají většinu práce za vás. Vy jen řídíte, kam mají dojet,“ radí Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Nedřete zbytečně a užívejte si krásu zahrádkaření

Přenechte dřinu drobné zahradní technice a investujte svou energii do vymýšlení nových nápadů a zkrášlování zahrady, což je podstatou celého zahrádkaření.