Prodeje nových bytů v Praze zpomalují, ve 3. čtvrtletí jich developeři prodali 1253

Prodeje nových bytů v Praze letos v porovnání s loňským rekordním rokem mírně klesly. Ve třetím čtvrtletí developeři prodali celkem 1253 nových bytů, což je v porovnání s předchozím čtvrtletím pokles o 21,6 procenta. Meziročně jde o pokles o 13,4 procenta. Nižší prodeje zpomalily úbytek dostupných bytů, jejich počet poprvé po dvouletém propadu mírně vzrostl. 

„V posledních měsících sledujeme na trhu mírný pokles zájmu o nové byty, hlavně ty s vyšší cenou. Může za to neuvěřitelně pomalý proces povolování nových staveb, který je nejsložitější ze zemí EU. Situaci zhoršil také bezprecedentní útok ČNB na hypotéky, který výrazně snížil dostupnost vlastního bydlení pro většinu domácností. Nastalo to, před čím jsem od samotného počátku varoval. Na trhu jsou nyní hlavně dražší byty, které si nemůže dovolit moc kupujících. Uspějí proto jen takoví developeři, kteří nabídnou nové byty za rozumné ceny. Předražený rádobyluxus s cenou přes sto tisíc korun za metr čtverečních se opět vrátí do statistik ležáků, kam ostatně dávno patří,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

Bytů v nabídkách developerů je stále málo, uspokojí polovinu poptávky

Developerské firmy se snaží reagovat na vysokou poptávku po bydlení, ale zdlouhavé povolovací procesy průběžné doplňování ceníků výrazně brzdí. Dokládají to například statistiky ČSÚ, podle kterých se během léta začalo v pražských bytových domech stavět 842 nových bytů. Více než pětinu z toho přitom zahájil EKOSPOL. „Dostupných bytů je i přes snahu velkých developerů pravidelně zásobovat trh velmi málo. Na konci září jsme jich evidovali jen 3125. Aktuální zásoba bytů v cenících developerů by tak pokryla poptávku jen za půl roku, což je extrémně málo. Optimální je, aby nabídka převyšovala celoroční prodeje. To se však naposledy stalo před dvěma lety. Od té doby dostupných bytů ubývá,“ upozornil Korec.