Průzkum: Se zdravotnictvím je spokojena zhruba polovina Čechů

Se zdravotním systémem v České republice je spokojeno 49 procent občanů, nespokojených 18 procent, zbytek nemá jednoznačný postoj nebo neví. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je míra spokojenosti nejvyšší od roku 2002, odkdy tyto průzkumy agentura provádí.

Naopak největší podíl nespokojených - 44 procent - zjistili sociologové v prosinci 2008. Tehdy vyjádřilo spokojenost se systémem zdravotní péče v zemi jen 27 procent dotázaných.
 
Průzkum se uskutečnil v prosinci loňského roku. Do názorů veřejnosti se mohl promítnout fakt, že lidé poslední měsíc platili třicetikorunové poplatky v ambulancích a lékárnách, které stát zavedl v roce 2008. Stokorunové poplatky v nemocnicích či lázních přestali pacienti platit už loni v lednu.
 
Za oblast českého zdravotnictví s největšími problémy považuje většina lidí (73 procent) stejně jako v předchozích letech financování veřejného zdravotnictví. Za další problematické oblasti považují dotázaní fungování zdravotních pojišťoven (61 procent) a hospodaření v oblasti léků (59 procent). Naopak nejméně potíží vidí občané v dostupnosti zdravotní péče a ve vztahu mezi lékaři a pacienty.
 
zdroj: ČTK