Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Průzkum: Tři čtvrtiny dívek neprovádí samovyšetření prsu

7. 12 2015 | Tři čtvrtiny dívek do dvaceti let neprovádí samovyšetření prsu pro včasné odhalení rakoviny, zjistil průzkum, který je součástí preventivního projektu pro středoškolačky Nejde jen o prsa. Rakoviny se obává 73 procent dívek a více než polovina zná někoho, kdo rakovinu prodělal. Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen, ročně se zjistí u 6700 pacientek.  

Zdravotní pojišťovny hradí ve dvouletých intervalech mamografii ženám od 45 let. Přední český odborník a zakladatel českého screeningového programu profesor Jan Daneš ČTK řekl, že zájem žen o samovyšetření s věkem roste, jak si uvědomují narůstající riziko. Samovyšetření by měly provádět každý měsíc i ženy, které chodí na mamografii. Nádor totiž může vzniknout v intervalu mezi dvěma mamografiemi.

"Samovyšetření prožívá renesanci a stále více se propaguje. Myslím si, že povědomí se u žen zvyšuje a stále více se jich o to zajímá. Chtějí třeba podat návod, jak samovyšetření provádět," řekl profesor.

Mladé dívky se většinou necítí nemocí tolik ohroženy, proto obvykle samovyšetření neprovádějí. Ve věku do 20 let se samovyšetření ani aktivně nepropaguje, nebývá podle profesora příliš spolehlivé, ženy si podle něj hmatají věci, které jsou v prsu obvyklé. "Důležité je provádět samovyšetření po 20. roce," zdůraznil.

U žen, které nespadají do screeningu, se doporučuje pravidelné samovyšetření prsu a při jakýchkoli problémech vyhledat lékaře. Pro ženy do 40. roku věku je obvykle základní metodou ultrazvuk nebo sonografie, po 45.roce mamografie.

Řada žen si podle profesora na samovyšetření prsu netroufá, chodí proto v mladém věku na pravidelné ultrazvukové vyšetření, které si platí, protože nespadají do věkové skupiny hrazené zdravotní pojišťovnou.

Riziko onemocnění rakoviny prsu roste s věkem, onemocnět ale mohou i mladé ženy a dívky. Nikolu Samkovou zasáhla zhoubná nemoc ve 23 letech. Na problém přišla náhodou, když najednou nemohla zvládnout svoji obvyklou běžeckou trasu a ucítila ostrou bolest v levém prsu.

Vyšetření ukázalo agresivní nádor, Nikola se hned začala léčit. Nemoc překonala a nyní se věnuje prevenci. Upozorňuje na rizika rakoviny v mladém věku a učí středoškolačky včas rozpoznat příznaky této nemoci.

Téměř třetina dívek podle průzkumu neví, jak samovyšetření provádět, každý měsíc provádí samovyšetření jen každá čtvrtá dívka ve věku 15 až 20 let, 30 procent toto vyšetření vůbec nezná. V on-line průzkumu agentury Ipsos odpovídalo v září 315 dívek ve věku 15 až 20 let v reprezentativním zastoupení podle vzdělání, kraje a velikosti sídla.

zdroj: ČTK

 

Diskuse

Čtěte více

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Vyjádření Jiřího Rušikvase, zakladatele společnosti FUTTEC, nejen k blížícímu se konci letních prázdnin a s tím souvisejícím hustým provozem na tuzemských komunikacích, ale i ke špatnému ...

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Historické budově Národního muzea se nyní můžete přijít podívat na poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Část dopisu je vystavena u příležitosti 70. výročí od smrti ...

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

Na Praze 5 rostou i čtyři domy druhé etapy rezidenčního komplexu Ranta Barrandov společnosti YIT. Developer právě spouští prodeje 118 nízkoenergetických bytů v dispozici od 1+kk do 5+kk, které ...

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Anglicky hovořící cizinci už nemusí prosit místní o pomoc s hledáním bydlení. Bezrealitky.cz, největší český server nabízející bydlení přímo od majitelů, se totiž spojuje s Prague Morning, jednou ...

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Společnost JRD, průkopník a lídr na trhu s energeticky úspornými a zdravými rezidenčními projekty, zahájila jako první developer v České republice rozsáhlou kampaň na podporu kvalitního vnitřního ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO