První vojenské posily do Vrbětic dorazí asi ve čtvrtek

První armádní posily k hlídání areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, dorazí asi ve čtvrtek. Vojáci nejprve vybudují mobilní velitelství a potřebné zázemí. Poté se k nim přidají i vojáci, kteří budou přímo areál střežit. To nebude dříve než v sobotu. Vybaveni budou mimo jiné i obrněnými vozidly Pandur nebo Iveco. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.  

Zástupci armády podle ní ještě jednají s představiteli policie o technických a organizačních detailech nasazení, například jakým způsobem bude střežení muničního skladu nastaveno nebo kde budou vojáci ubytováni. Část z nich by měla přespávat v budovách a část ve stanech.
 
"Pokud budou tyto detaily vyřešeny, je předpoklad, že první vojáci, kteří budou zajišťovat vybudování mobilního velitelského stanoviště a logistického zázemí, najedou do prostoru již tento čtvrtek," uvedla Růžičková.
 
K nasazení 350 vojáků, kteří budou areál přímo střežit, podle ní bude armáda připravena v sobotu. O termínu ale rozhodne velitel zásahu, tedy policie, zdůraznila. Vojáci by měli být ke střežení vybaveni mimo jiné i vozidly Pandur a Iveco s průzkumnými a pozorovacími systémy včetně prostředků nočního vidění a termovizí.
 
Vojáci budou vyčleněni zejména ze 7. mechanizované brigády, doplňovat je budou příslušníci z 15. ženijního pluku a 14. logistického pluku. Vybudování místa velení budou zajišťovat vojáci z Centra operačně taktických systémů velení a řízení z Lipníka nad Bečvou.
 
Vojáci budou pomáhat policii střežit téměř 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh. Na místě je již 100 vojáků, vláda v pondělí rozhodla o nasazení dalších 350 příslušníků armády. Spolu s 50 členy obsluhy mobilního velitelství by armáda měla mít v lokalitě asi 500 mužů. Areál by měl být neprodyšně uzavřen. Nasazen bude i bezpilotní prostředek, tak zvaný dron.
 
zdroj: ČTK