ŘÍJNOVÁ PREMIÉRA: KONEC MASOPUSTU

Již v červnu jsme rozezkoušeli jednu z nejkrásnějších a nejobsažnějších her z kánonu české dramatiky.

KONEC MASOPUSTU psal Josef Topol na začátku 60. let 20. století, hru po mnoha potížích s jejím uvedením proslavila inscenace O. Krejči v činohře Národního divadla roku 1964.

V DnV jsme Konec masopustu připravovali k uvedení ke státnímu svátku 28. října 1988, nastudování však bylo z politických důvodů zakázáno.

Vynikající drama a současně obrazně a básnicky silný text vystihuje s dramatickou objektivitou, neschematicky a neideologizovaně proměnu české vesnice v 50. letech minulého století.

Chceme-li podobně nezjednodušeně porozumět dnešku, vyplatí se vrátit se s historickým odstupem k obrazu rozvratu hodnotového řádu, který přinesla 50. léta a který hra zachycuje. Důsledkem tohoto rozvratu je i dnešní bolestný stav rozpolcení společnosti. Jedním z nejsilnějších témat hry je vztah k pravdě a jejímu falšování. Replika hry: „Lžeš. Proto se nebojíš slov!“ nás z historických souvislostí hry přenáší přímo do naší emocionálně vyčerpávající „postpravdivé společnosti“.

Inscenaci připravuje režisér Martin Františák, jehož inscenaci Preissové Její pastorkyně v našem divadle ohodnotili diváci v anketě August jako nejlepší inscenaci sezony 2016/2017.

V hlavních rolích početně zabydlené hry uvidíte Daniela Bambase, Tomáše Pavelku, Markétu Frösslovou, Petra Rychlého, Zuzanu Vejvodovou, Igora Bareše, Reginu Rázlovou, Marka Lamboru, Pavla Rímského, Vendulku Křížovou, Marka Adamczyka a další vinohradské herce.

Vstupenky na říjnovou premiéru a reprízy jsou již v prodeji.

https://www.divadlonavinohradech.com