Rusnokova vláda schválí program, ČSSD a KSČM jednají o podpoře

Vláda Jiřího Rusnoka dnes dopoledne na mimořádné schůzi schválí své programové prohlášení a odešle jej do Sněmovny, která by měla ve středu hlasovat o důvěře kabinetu. O té dnes budou jednat i sociální demokraté a komunisté, bez jejichž podpory úřednická vláda prakticky nemůže uspět. Konečné rozhodnutí obě strany avizují na úterý.

Rusnok chce program svého týmu představit na tiskové konferenci v 10:00. Již dříve se nechal slyšet, že v něm nebude nic senzačního. Prioritami by podle něj měly být zejména boj s nezaměstnaností, obnova hospodářského růstu nebo zlepšení situace ve zdravotnictví.
 
Zda však program a s ním nová vláda najde mezi poslanci dostatečnou podporu, zatím není jasné. Vyloučily ji strany bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, naopak ČSSD, KSČM a Věci veřejné o ní uvažují.
 
Nejužší vedení sociálních demokratů i komunistů bude v jednání pokračovat dnes ráno. Zejména v ČSSD však existuje silný odpor proti podpoře vlády vzniklé z popudu prezidenta Miloše Zemana vedený předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Definitivní verdikt chtějí obě strany vyřknout v úterý, kdy se jejím poslancům přijde Rusnok představit.
 
Autor: ČTK