Ryzlink rýnský z Mělníka je nejlepším vínem v Čechách

Nejlepším vínem vinařské oblasti Čechy se letos stal Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2007 ze Školního statku Mělník. Nejlepším červeným vínem porota Národní soutěže vín zvolila Neronet, české zemské víno 2011 od Lubomíra Bilíka z Prahy. ČTK o tom informovali organizátoři soutěže. Do celostátního kola postoupilo z vinařské oblasti Čechy 16 vín.

"Tak jako loni v Litoměřicích, tak se i letos sešla v Kutné Hoře velmi zajímavá a pestrá sestava kvalitních vín s původem ve vinařských Čechách. Porota tak mohla vedle titulu Šampiona a pěti vítězů kategorií udělit také 11 zlatých a čtyři stříbrné medaile. Jsme rádi, že ve vinařské oblasti Čechy vznikají jedinečná a kvalitní vína na světové úrovni," uvedl tajemník Cechu českých vinařů a ředitel Vinných sklepů Kutná Hora Stanislav Rudolfský.

Vedle kategorie bílých suchých a polosuchých vín a červených vín vybírala porota z celkových 57 přihlášených vzorků také nejlepší růžové víno, kterým se stal Modrý Portugal rosé, jakostní víno 2011 z Lobkowiczkého zámeckého vinařství z Roudnice nad Labem. Rulandské šedé, výběr z hroznů 2010 z Vinařství u sv. Tomáše Malé Žernoseky získalo ocenění za nejlepší bílé polosladké víno a Svatovavřinecké, slámové víno 2011 společnosti Vinné sklepy Kutná Hora uspělo mezi sladkými víny.
 
Vinařská oblast Čechy představuje 630 hektarů vinic, které jsou roztroušeny od Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se na nich daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.
 
Celostátní kolo soutěže se uskuteční v prosinci a zastoupeno v něm bude také 165 vín ze znojemské, 277 vín z mikulovské, 261 vín ze slovácké a 331 vín z velkopavlovické vinařské podoblasti. Soutěž se koná pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za vinařskou oblast Čechy soutěž organizoval Cech českých vinařů.
 
Veřejnost se bude moci s nejlepšími českými víny seznámit 29. září od 14:00 do 18:00 v Klášteře sv. Voršily v Kutné Hoře při Svatováclavských slavnostech.
 
zdroj: ČTK