Salmonelóza z chovů drůbeže mizí, na boj s nemocí jdou stamiliony

Salmonelóza v chovech drůbeže prakticky zmizela. Od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla více než desetinásobně na současných 1,4 procenta pozitivních hejn. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. 

"Stát na tlumení salmomel dává stamiliony korun, v loňském roce šlo o více než 350 milionů. Navíc si další programy platí sami veterináři," doplnil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. 
    
Ministerstvo zemědělství tak přispívá v programu ozdravování chovů drůbeže stále více penězi. "Kromě této podpory proplácí i sama SVS řadu vyšetření, v rámci vlastních 'salmonelózních' programů," vysvětlil Jordán. 
    
České drůbežářství je charakteristické vysokou koncentrací zvířat v chovech a vysokou provázaností chovů se zahraničními odběrateli a dodavateli. Proto je prioritou zachování zdravých chovů bez výskytu nákaz, uvedl mluvčí, podle kterého je nízké procento nakažených chovů možné díky odpovědnému přístupu chovatelů. 
    
O prázdninách se ale přesto objevil případ hromadné nákazy salmonelou v Plzeňském kraji, kde se bakterií nakazilo 145 lidí. Bakterie byly objevené na skořápkách vajec. 
    
Každý obyvatel ČR sní v průměru 240 vajec za rok.
 
zdroj: ČTK