Sberbank získala druhé místo v hodnocení Zelená banka 2016

Sberbank se stala druhou nejlepší GEEN Zelenou bankou 2016. Z pohledu hodnocení uhlíkové stopy je Sberbank nejlepší bankou na českém trhu. Srovnání bank provádí společnost GEEN.EU, která se věnuje činnosti ekologických zdrojů elektrické energie a investic do ní.  

Druhou nejlepší GEEN Zelenou bankou za rok 2016 se stala Sberbank CZ. Prvenství z minulého roku obhájila největší banka na trhu Česká spořitelna. Třetí místo patří Raiffeisenbank. Poprvé byla letos hodnocena i uhlíková stopa činnosti bank. 

První místo Sberbank CZ uniklo jen o 0,6 bodů. Čím nižší bodové hodnocení ekologického zatížení banka získá, tím lepší pozici v hodnocení obsadí. První Spořitelna získala 20 bodů, druhá Sberbank 20,6 a třetí Raiffeisenbank si odnesla 27,20 bodů. 

Nejnižší uhlíkovou stopu ze všech má Sberbank. Sberbank si také jako první banka v Česku nechala vypracovat uhlíkovou stopu za poslední dva roky a získala ocenění „Sledujeme CO2“ od asociace CI2. 

Mezi zásadní kritéria celkového hodnocení patří především: rozsah uhlíkové stopy činnosti banky, (ne)tisknutí materiálů a dokumentů banky (tisk na recyklovaný papír, elektronické substituce, signpady), elektromobily, ekologické dopravní prostředky (využívání elektromobilů, podpora, např. zvýhodněné leasingy nebo úvěry pro tento typ dopravních prostředků), třídění odpadu, nákup zelené energie, úvěrování projektů obnovitelných zdrojů (zvýhodněné financování stejně jako u ekologických dopravních prostředků), podpora vzdělávání v oblasti ekologie a obnovitelných zdrojů, používání PC, spotřební elektroniky (v jaké energetické náročnosti banky používají elektrické spotřebiče). 

Hodnocení bank podle jejich šetrnosti k životnímu prostředí je jedna z částí hodnocení GEEN Vstřícná banka. Srovnání bank provádí společnost GEEN.EU, která se věnuje činnosti ekologických zdrojů elektrické energie a investic do ní.

Sberbank CZ se již od svého vstupu na trhu profiluje jako zelená banka a věnuje se na tomto poli i netradičním aktivitám. Její zaměstnanci např. již vysadili dva lesy – v Podještědí a v Beskydech.