Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Schůze k rozpuštění Sněmovny má být příští týden

8. 08 2013 | Schůze k rozpuštění Sněmovny má být příští týden, přesný termín zatím její vedení nestanovilo. Žádost o svolání schůze chtějí ještě dnes společně podat ČSSD, TOP 09 a KSČM, řekl po jednání vedení dolní komory ČTK a iDnes předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. K žádosti se podle něho případně připojí i Věci veřejné.

"To zatím nezaznělo," uvedl Kováčik na dotaz, který den by se poslanci k rozpuštění Sněmovny měli sejít. "Předpokládáme, že bude tu schůzi možné konat v úterý nebo ve středu," uvedl později na tiskové konferenci šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Nejpozději by se podle něj měla schůze uskutečnit přespříští týden, volby pak do dvou a půl až tří měsíců.
 
Předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík také připustil, že by rozpouštěcí sněmovní schůze mohla být už příští týden. I on ale ČTK řekl, že se o termínu zasedání ještě jedná. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová svolá schůzi nejpozději do 10 dnů od doručení žádosti a poslanci o tom musí být vyrozuměni nejméně pět dnů předem.
 
O svolání schůze dolní komory k jejímu rozpuštění už na příští týden usilují sociální demokraté, řekl už před jednáním jejich předseda Bohuslav Sobotka. "Já myslím, že není na co čekat, není důvod prodlužovat nestabilitu," dodal.
 
Na tiskové konferenci pak vyjádřil přesvědčení, že na rozpuštění dolní komory bude dostatek hlasů. "Součet poslanců poslaneckého klubu ČSSD, KSČM a TOP 09 poskytuje spolehlivou většinu pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a já velmi doufám, že nezůstane pouze u hlasů těchto tří politických stran," uvedl Sobotka.
 
Do rozpuštění Sněmovny chtějí sociální demokraté stihnout schválit některé důležité návrhy zákonů, včetně zákonů o značení lihu, které mají zabránit opakování metanolové aféry, nebo zrušení sKaret.
 
O předčasné volby usilovaly dosud bývalé opoziční strany. Po středečním večeru se k nim přidala i strana bývalé vládní koalice TOP 09, kterou k tomuto novému postoji přiměl rozpad koalice.
 
K rozpuštění Sněmovny, o něž se ČSSD již jednou pokoušela, je třeba 120 hlasů, sociální demokraté disponují 54, komunisté 26 a TOP 09 má 42 hlasy. Rozpuštění by tak mohlo být hladce schváleno, pak musí Sněmovnu podle ústavy rozpustit prezident Miloš Zeman. Do 60 dnů pak musí být volby nové.
 
Nynější schůze Sněmovny má podle Kováčika pokračovat dnes od 11:00 schvalováním návrhu kandidátů na státní vyznamenání a novely katastrálního zákona, v prvním čtení by poslanci mohli projednat normu o omezení podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů. K jejímu schvalování by se Sněmovna mohla sejít příští týden, uvedl Kováčik s tím, že tento pátek dolní komora zasedat nebude.
 
Autor: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Vyjádření Jiřího Rušikvase, zakladatele společnosti FUTTEC, nejen k blížícímu se konci letních prázdnin a s tím souvisejícím hustým provozem na tuzemských komunikacích, ale i ke špatnému ...

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Historické budově Národního muzea se nyní můžete přijít podívat na poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Část dopisu je vystavena u příležitosti 70. výročí od smrti ...

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

Na Praze 5 rostou i čtyři domy druhé etapy rezidenčního komplexu Ranta Barrandov společnosti YIT. Developer právě spouští prodeje 118 nízkoenergetických bytů v dispozici od 1+kk do 5+kk, které ...

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Anglicky hovořící cizinci už nemusí prosit místní o pomoc s hledáním bydlení. Bezrealitky.cz, největší český server nabízející bydlení přímo od majitelů, se totiž spojuje s Prague Morning, jednou ...

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Společnost JRD, průkopník a lídr na trhu s energeticky úspornými a zdravými rezidenčními projekty, zahájila jako první developer v České republice rozsáhlou kampaň na podporu kvalitního vnitřního ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO