Senát bude schvalovat dorovnávání tzv. slovenských důchodů

Dorovnávání takzvaných slovenských důchodů nebo splátky za nákup zemědělské půdy od státu mají upravit novely, které dnes bude schvalovat Senát. Na programu má také novelu, která umožní snadněji doplňovat seznam návykových látek, pokud se na české drogové scéně objeví nové narkotikum.

Dorovnávání důchodů se má týkat českých občanů, kteří před rozpadem československé federace pracovali na Slovensku nebo pro slovenské firmy, a mají nyní kvůli tomu nižší starobní penze. Nárok na příspěvek by měli mít žadatelé, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 aspoň rok.
 
Další novela má zemědělcům nechat možnost splácet zemědělskou půdu nakoupenou od státu i v případě, že tuto půdu převedou na své přímé příbuzné nebo na firmy a družstva, v nichž působí.
 
Senátoři mají na programu také úvodní kolo projednávání novely protikorupčního aktivisty Libora Michálka o ochraně oznamovatelů jednání, které není v souladu s veřejným zájmem. Stejný proces čeká novelu senátorů v čele s Petrem Šilarem (KDU-ČSL), která by měla pomoci ve využívání odpadu a umožnit obcím, aby některé potřebné mohli osvobodit od poplatku za svoz odpadu.
 
zdroj: ČTK