Sněmovna podpořila nový zákon o biocidech se sankcemi

Za povolení biocidních přípravků k hubení škůdců by měli výrobci platit 30.000 korun. Za žádost o schválení účinné látky pro první typ přípravku má činit úhrada 150.000 korun. Předpokládá to návrh nového zákona o biocidech, který v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Norma má aktualizovat dosavadní úpravu podle současných předpisů EU a počítá se sankcemi. Nyní ji posoudí členové zdravotnického výboru. 

"Navrhovaná právní úprava stanoví především postavení orgánů státní správy, působnost správních orgánů při výkonu státní správy a sankce za porušení povinností stanovených nařízením o biocidech," uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo zdravotnictví, které by přípravky povolovalo. 
    
Záporným dopadem může být zvýšení cen a snížení dostupnosti některých biocidních přípravků na českém trhu, uvedlo ministerstvo. Zákon mimo jiné počítá s novým opatřením, které znemožňuje schválení takových účinných látek, které jsou považovány za nebezpečné podle unijního nařízení. 
    
Sankce zákon zavádí nejen pro výrobce biocidů, ale i pro jejich uživatele. Za použití nepovolených biocidů nebo za nesprávné užití biocidních přípravků bude hrozit pokuta až 50.000 korun. Výrobcům a obchodníkům s biocidními přípravky má za porušení zákona hrozit až pětimilionová sankce. 
 
zdroj: ČTK