Sobotka má na své straně další kraje, zvyšuje převahu nad Haškem

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes získal ve sporu s místopředsedou Michalem Haškem a jeho spojenci na svou stranu další kraje. V čele ČSSD ho podpořili i sociální demokraté na jižní Moravě, tedy v domovské organizaci nejen Sobotky a Haška, ale i šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce a dalšího místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha. Za Sobotku se dnes postavily i pražská a zlínská ČSSD. 

Sobotkovi, který ještě minulou neděli čelil výzvě předsednictva ČSSD k odchodu, se i díky aféře okolo lánské schůzky podařilo situaci otočit a strhnout na svou stranu většinu sociálních demokratů. Jeho pozici stranické jedničky tak podle všeho 10. listopadu potvrdí ústřední výkonný výbor ČSSD. 
    
Hašek, Škromach a Tejc naopak bojují o politické přežití. Pražská ČSSD je dnes vyzvala k tomu, aby složili své funkce a kritiku sklidili již v minulých dnech i v několika dalších regionech. Důvodem je jejich povolební schůzka s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, kterou Hašek opakovaně popíral, nakonec ji ale přiznal. Podle zlínské krajské organizace by měli účastníci schůzky ze záležitosti vyvodit osobní odpovědnost. Jihomoravská sociální demokracie dnes některé členy, které ale nejmenovala, vyzvala ke zhodnocení jejich působení kolem voleb. 
    
Spor by měl v neděli rozhodnout ústřední výkonný výbor ČSSD. Sobotka si od něj slibuje ukončení dvoukolejného vedení strany. Výsledky nedělního jednání mohou předznamenat právě zasedání jednotlivých krajských organizací. Začaly se scházet v minulém týdnu a zatím vyjadřují podporu Sobotkovi. Dostalo se mu jí v Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině. V úterý se schází středočeská ČSSD. 
    
Ještě před týdnem to přitom vypadalo, že ten, kdo opustí svou funkci, bude Sobotka, proti němuž se po zisku neuspokojivých 20,5 procenta hlasů ve volbách postavily dvě třetiny předsednictva strany. Širší vedení sociální demokracie zároveň Sobotku vyřadilo z povolebního vyjednávacího týmu, do jehož čela nově dosadilo Haška, tedy muže, který na sjezdu ČSSD na jaře 2011 jen těsně prohrál souboj o předsednický post a který opakovaně dával najevo, že mu pozice druhého muže ve straně nemusí stačit. 
    
I proto politik, o němž se spekulovalo, že jej díky většímu počtu preferenčních hlasů jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem, zorganizoval podle jednoho z dalších účastníků sobotní povolební schůzku u hlavy státu. Utajovaného setkání se kromě jihomoravského hejtmana a prvního místopředsedy ČSSD Haška zúčastnili také místopředsedové ČSSD Škromach a Milan Chovanec, staronový šéf poslaneckého klubu Tejc a jihočeský hejtman Jiří Zimola. 
    
Tajemstvím zahalené setkání, po němž následovala nedělní výzva předsednictva k Sobotkově rezignaci, ale k posílení Haškova křídla nevedlo, právě naopak. Sobotka odstoupit odmítl a i díky lánské schůzce v dalších dnech mohl jednání předsednictva prezentovat jako pokus o puč. Pětice sociálních demokratů, která jednala za zády svého předsedy, navíc setkání s hlavou státu zapírala, zejména Hašek o něm několikrát výslovně lhal, a to i v době, kdy již schůzku otevřeně přiznával Chovanec. 
    
Zřejmě nejdramatičtější dnes bylo jednání jihomoravské ČSSD. Nakonec se tamní sociální demokraté usnesli na tom, že plně podporují Sobotku ve funkci předsedy strany. Vyzvali také "některé ze svých členů", aby zvážili své jednání krátce po volbách a následně z nich vyvodili důsledky. Konkrétní výzva Haškovi, Škromachovi a Tejcovi, aby odstoupili ze svých funkcí, ale nepadla.
 
zdroj: ČTK