Španělsko přináší na Designblok poprvé mužskou módu i fotografickou a audiovizuální přehlídku

Institut Cervantes v Praze zahájí 9. října výstavu Lovci trendů? Výrazné osobnosti španělské módy,  která prostřednicvím fotografií a filmových záznamů nabídne průřez tvorbou nejvýznamnějších španělských návrhářů posledních čtyř desetiletí. 

Institut Cervantes připravil tento projekt ve spolupráci s kulturním centrem při madridské radnici CentroCentro Cibeles. Výstava představuje v abecedním pořádku od A až po V (od Adolfa Domíngueze po Vittoria&Lucchina) tvorbu celkem 67 významných španělských módních návrhářů, a to prostřednictvím 67 velkoformátových fotografií zachycujících nejslavnější návrhy, doplněnými vybranými komentáři jejich tvůrců. Jak říká kurátor výstavy Pedro Mansilla, je to intimní vhled do století španělské módy.
 
Součástí expozice je také projekce dokumentu „Móda s podpisem“, vytvořeného televizní stanicí Canal Decasa. Jeho režisérem je kurátor výstavy Pedro Mansilla. Dokument je věnován současné španělské módní scéně.
 
Na výstavě jsou zastoupeni tito návrháři:
 
Adolfo Domínguez, Ágatha Ruiz de la Prada, Ailanto, Alma Aguilar, Alvarno, Amaya Arzuaga, Andrés Sardá, Ángel Schelesser, Antonio Alvarado, Antonio Miró, Antonio Pernas, Armand Basi, Ana Locking, Beba`s Closet, Balenciaga, Carlos Díez Díez, Custo Barcelona, Devota&Lomba, Dolores Cortés, Davidelfín, Duyos, El Colmillo de Morsa, El Delgado Buil, Elisa Palomino, Elio Berhanyer, Etxeberria, Francis Montesinos, Guillermina Baeza, Hannibal Laguna, Ion Fiz, Jesús del Pozo, José Castro, José Miró, José Abril, Josep Font, Juana Martín, Juanjo Oliva, Kina Fernández, La Casita de Wendy, Lemoniez, Loewe, Manuel Piña, María Barros, María Escoté, María Lafuente, Maya Hansen, Miguel Adrover, Miguel Palacio, Miriam Ocáriz, Miriam Ponsa, Nicolás Vaudelet, Pedro del Hierro, Pertegaz, Purificación García, Roberto Diz, Roberto Verino, Roberto Torretta, Sara Coleman, Sita Murt, Sybilla, TCN, Teresa Helbig, Toni Francesc, Trías, Txell Miras, Victorio&Lucchino.
 
Součástí výstavy je i módní přehlídka poslední kolekce španělského návrháře Etxeberríy nazvaná Paříž Berlín Moskva, kterou již s úspechěm přezentoval na mezinárodních veletrzích ve Florencii, v Las Vegas a jen před nekolika dny (15. září) s velikým úspěchem i na  Mercedes-Benz Fashion Week Madrid. Kolekce je složená téměř pouze z kabátů, kterým se Etcheberría snaží vtisknout osobnost toho, kdo jej nosí a tím mu dát osobitost a sílu. Podle jeho vlastních slov: “PAŘÍŽ BERLÍN MOSKVA je přehlídka kabátů pro rozmrzelou zimu, během níž doufáme, že se vrátí léto, ať už jsme kdekoli.” Módní prohlídka, která poprvé v historii Designblok Premier Fashion Week představí mužskou módu, se uskuteční v sobotu 12. října od 17:00 v Kostele sv. Šimona a Judy. Předprodej vstupenek byl již zahájen.
 
ROBERTO LÓPEZ ETXEBERRIA se narodil v baskickém Éibaru, provincie Guipúzcoa, v roce 1976. Po studiu módního návrhářství na Felicidad Duce (Barcelona) pracoval v letech 2005 - 2008 jako asistent módního návrháře Sergueie Povaguina; v roce 2008 pak založil vlastní firmu ETXEBERRIA, zaměřenou na pánskou módu.
 
Pedro Mansilla – kurátor výstavy
Pedro Mansilla je sociolog, novinář a módní kritik. V průběhu posledních 25 let spolupracoval s nejvýznamějšími sdělovacími prostředky ve Španělsku a opakovaně zasedal v porotě nejprestižnějších cen pro módní návrháře. Je profesorem magisterského studijního programu Žurnalistika v módním průmyslu na Univerzitě Francisca de Vitoriy, Polytechnické Univerzitě Marie Claire, v Evropském institutu designu v Madridu a na Univerzitě Pompeu Fabra v Barceloně. Byl kurátorem takových výstav, jako 20 Iconos del siglo XX (Dvacet ikon 20. století) pro nadaci Ars Nova ve městě Palma de Mallorca, Roberto Verino, 25 años de moda anebo Elio Berhanyer, 50 años de moda española pro Muzeum odívání v Madridu.
 
Výstavu bude veřejnost moci zdarma navštívit ve výstavním sále Institutu Cervantes od 10. října do 30. listopadu 2013, ve všední dny mezi 10. a 18. hodinou a v sobotu od 10 do 14 hodin. 
 
Pořádají: Instituto Cervantes, CentroCentro
Za podpory: Španělské velvyslanectví v Praze, Telefónica Czech Republic, a.s., Ifema Feria de Madrid
Ve spolupráci: Designblok 2013, Španělská centrála pro cestovní ruch, SmartWings, decasa, Lunwerg