Stavebnictví se v říjnu meziročně propadlo o jedno procento

Propad stavební výroby v Česku se mírně zpomalil. V říjnu klesla meziročně o jedno procento, po očištění o vliv počtu pracovních dnů se však nepatrně zvýšila o 0,2 procenta. Meziměsíčně byla po očištění od sezonních vlivů vyšší o 7,1 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). V říjnu tak pokračoval trend ze září, kdy se stavebnictví podle revidovaných údajů propadlo o 8,9 procenta. 

Stavební úřady vydaly meziročně o 22,6 procenta stavebních povolení méně. Jejich orientační hodnota klesla o 21,7 procenta na 19,8 miliardy korun. V říjnu se dokončilo 2004 nových bytů, což je meziročně o 16,5 procenta méně, zahájeno jich bylo 1533, tedy ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 34,4 procenta méně. 
    
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v říjnu 2013 meziročně snížil o 8,5 procenta. Průměrná měsíční nominální hrubá mzda těchto zaměstnanců meziročně klesla o 3,6 procenta na 29.560 korun. 
    
"Stavebnictví prožívá již pátý slabý rok v řadě a pravděpodobně ani ten příští se ještě nepřehoupne do černých čísel. Nových velkých zakázek ze strany veřejného sektoru je poskrovnu a soukromí investoři také zůstávají opatrní," poznamenal partner ve společnosti PwC ČR Tomáš Bašta. 
    
Ještě hůře je na tom podle něj bytová výstavba, kde ani nízké ceny nových bytů nenastartovaly poptávku. "Plány soukromých investorů pro příští rok jsou relativně optimistické, ale výraznější oživení nastane až poté, co data z ekonomiky potvrdí, že jako celek směřuje vzhůru," dodal Bašta. 
    
Ani Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners nevidí žádné signály k celkovému zlepšení oboru. "Ve stavebnictví stále přetrvává problém s nedostatkem zakázek a tlakem na ceny. Firmy své práce stále nabízejí velmi levně, často i za ceny, které jsou nižší než samotné náklady zakázky," vysvětluje pokračující propad stavebnictví Novotný. 
    
Stavební produkce od počátku roku do konce letošního října klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 26,9 procenta, uvedl ČSÚ. 
 
zdroj: ČTK