Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

V Česku je přes 600.000 lidí bez práce, nejvíce v historii země

10. 02 2014 | V lednu bylo bez práce nejvíce lidí v historii České republiky. Ke konci měsíce jich bylo 629.274, o 32.441 více než na konci roku, vyplývá z dnešních dat Úřadu práce ČR. Nezaměstnanost se tak zvýšila na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta. Navzdory mírné zimě ovlivnilo nezaměstnanost přerušení některých sezonních prací ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví. 

"Nás přirozeně nepotěšila jako členy vlády dnešní informace o tom, že se v lednu zvýšila nezaměstnanost," uvedl po jednání kabinetu ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zvýšení nezaměstnanosti podle něho souvisí také s tím, že se Česku nedaří využít potenciál při čerpání evropských fondů. 
    
Sobotka se kvůli vysoké nezaměstnanosti chce do konce týdne sejít s ministryní práce a sociálních věcí i s generální ředitelkou Úřadu práce. "Chtěl bych slyšet, jak jsou připraveny politiky aktivní zaměstnanosti pro letošní rok, jak to vypadá s finančními prostředky, které jsou k dispozici pro letošní rok na tyto projekty," uvedl k setkání s vedením Úřadu práce. Na ministerstvu se chce zase zajímat o přípravu nových iniciativ na zlepšení zaměstnávání ohrožených skupin, na které by podle něj mělo být využito maximum peněz z evropských fondů. 
    
"Počet uchazečů o zaměstnání překročil poprvé v historii existence samostatné České republiky hranici 600.000 a dosáhl tak dalšího smutného rekordu," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Mírný pokles nezaměstnanosti podle něj lze očekávat až ve druhé polovině letošního roku, kdy by se oživení ekonomiky mělo odrazit i na pracovním trhu. "Celkově však bude o práci nouze, čemuž bude odpovídat i pokračující nízký růst mezd," dodal. 
    
Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 614.870 lidí schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání, přičemž 614.223 lidí bylo ve věku 15 až 64 let. Počet volných pracovních míst se proti prosinci zvýšil o 1216 na 36394 míst. Na jedno volné místo tak připadá 17,3 uchazeče, uvedl pracovní úřad. Podle něj se nejvíce lidí uchází o jedno místo na Jesenicku, a to 85,5. Více než 50 lidí připadá na místo i v okresech Bruntál, Karviná a Přerov. 
    
Do evidence úřadu se nově nahlásilo 81.441 lidí bez práce, v porovnání s prosincem jich bylo o 21.701 více. Novou práci získalo 29.573 uchazečů, 2050 z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů. 
    
Z hlediska okresů byla v lednu nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ (3,6 procenta), Praze-západ (4,4 procenta), Mladé Boleslavi (4,9 procenta) a v Praze (5,4 procenta). Nejvyšší byla v okresech Bruntál (15,2 procenta), Jeseník (14,6 procenta), Most (14 procenta), Ústí nad Labem (13 procenta) a Karviná a Znojmo (shodně 12,8 procenta). 
    
V evidenci úřadů bylo ke konci ledna 297.235 žen, což je 47,2 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 150.528 uchazečů o zaměstnání, tedy 23,9 procenta všech klientů vedených v evidenci úřadů. 
    
Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí ČR nadále pod evropský průměr. S mírou 6,87 procenta je země o 3,9 procentního bodu pod průměrem EU. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Unikátní „mikrovlnka“ FT4 již brzy dokáže opravit výtluk či trhlinu na silnici za pouhých 15 minut

Česká společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém celoročních oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, se ve spolupráci se státním ...

Důležitá pravidla a několik tipů pro bezpečné cestování v letošním létě

Mnoho měsíců různých opatření a přísných omezení spojených s kontrolou šíření pandemie covid-19 je za námi. A většina z nás se těší na zaslouženou dovolenou. V boji s pandemií nemáme ale stále ...

Roste zájem o investice do nemovitostí. Vyplatí se investovat přes nemovitostní fond?

V poslední době stoupá zájem o investice do nemovitostí, jak hlásí řada developerů i realitních kanceláří, včetně společnosti Bidli holding. Mezi výhody především těch rezidenčních, patří ...

Příští týden otevřou tramvaje a autobusy přední dveře

Od příštího pondělí budou moci lidé nastupovat do autobusů a tramvají i předními dveřmi, také si budou moci sednout na přední řadu sedadel za řidiče. Dopravní podnik a ostatní dopravci ...

Lenka Mrázová: Jak vyjádřit ženskost v byznysu a podat výkon

Součástí letošního 12. ročníku akce Equal Pay Day byl již tradičně speed mentoring.  Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO