V ČR září slunce jako v Chorvatsku, lékaři varují před rakovinou kůže

Sluneční záření v Česku bývá letos v jasných dnech kvůli oslabení ozonové vrstvy stejné jako třeba v Chorvatsku u moře či v severní Itálii. Lékaři varují před rakovinou kůže a nabádají k ochraně. Ročně totiž přibývá 2000 nových pacientů s melanomem. Kožní rakovina tvoří čtvrtinu všech nádorových onemocnění v ČR. Novinářům to řekl předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger. Solární a ozonová observatoř Českého hydrometeorologického ústavu naměřila letos v květnu nejvyšší UV záření za 48 let.

"UV záření jednoznačně vyvolává kožní nádory. Jedno spálení v dětství do puchýřků zdvojnásobí riziko vzniku kožního nádoru," uvedl Arenberger, který je přednostou dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice. S poklesem ozonu podle něj přibývá pacientů. Ročně jsou jich nyní zhruba 2000. Každých deset let se počet melanomů zdvojnásobil, dodal lékař.

Polovinu UV záření za život lidské tělo nasbírá do 18. roku. Ohroženy nejsou jen děti, ale také mladé ženy do 29 let. Mnohé z nich se kvůli kráse nezdravě sluní. Další rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let. Nádor se u nich objevuje často na zádech. Podle Arenberga totiž mnozí třeba pracují v plném slunci na zahradě. Lidé by neměli podceňovat pigmentová znaménka, jejich vznik a změny. Sledovat by měli tvar, velikost či barvu skvrn na kůži. Návod jednoduchého vyšetření je na stránkách www.melanom.cz. Při pochybnostech je potřeba navštívit lékaře.
 
I když se díky omezení škodlivin začíná ozon pomalu přirozeně obnovovat, v letošním roce se stav podle Michala Janoucha z observatoře zhoršil. V jasných dnech je tak index UV záření srovnatelný s hodnotou v Chorvatsku či severní Itálii. Například 30. června se pohyboval mezi 7,5 až 8, na horách 8 překročil. Kdyby byla situace v normě, nedosahoval by ani 7. "Dávky záření neustále rostou. Za dekádu se zvyšují o osm až deset procent," dodal Janouch. Ozonové zpravodajství je možné najít na webu www.chmi.cz.
 
Solární a ozonová observatoř v Hradci Králové sleduje stav ozonu od roku 1992. Je tak jedním z prvních zařízení na světě, která situaci monitorují. Podle Janoucha se ozonová vrstva výrazně ztenčila ve druhé polovině 80. let a počátkem 90. let. Díky uzavření mezinárodních dohod se škodliviny, které ji ničily, zakázaly či omezují. Pokud by se některé látky dál používaly, už nyní by v ČR bylo záření extrémní, podotkl Janouch. Podle předpokladů by se díky opatřením ozonová vrstva mohla obnovit do stavu před třemi desetiletími zhruba do poloviny století. I kdyby už nyní ale vypadala dobře jako v 60. letech, výskyt nádorů potrvá ještě několik desetiletí, dodal Janouch.
 
Podle Arenberga se melanom nedá úplně vyléčit a mohou se objevit metastázy, a to i po letech. Vědci zkoumají nové metody a věří, že by se díky kombinaci biologické a jiné léčby mohlo podařit onemocnění z metastáz změnit na "chronické". Nemoc by se tak v těle dál nešířila.
 
Podle lékařů je proto nutné se před rakovinou kůže chránit. Potřeba je používat krémy s vyššími filtry. Faktory nižší než 6 podle odborníků nejsou dostatečné. I ve městě by bylo dobré sáhnout po přípravcích s faktorem kolem 15, dodal Arenberger. Na slunce by se nemělo chodit přes poledne. Děti by měly nosit plážové oblečení s ochranou před zářením s evropským certifikátem. Obyčejné tričko totiž nestačí. Zapomínat by se nemělo na sluneční brýle a pokrývky hlavy.
 
zdroj: ČTK