V zanedbané poliklinice vzniká sociální centrum, stát nesouhlasí

V několik let neobývané poliklinice na pražském Žižkově se skupina mladých lidí snaží vytvořit neziskové sociální centrum. Dům, který v posledních letech obývali bezdomovci a drogově závislí, během víkendu na své náklady vyklidili. Nyní v něm chtějí zřídit například zázemí pro iniciativy a spolky, knihovnu, komunální dílnu nebo kavárnu a lidovou jídelnu. Dům je ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho zástupci s přítomností aktivistů nesouhlasí a požadují jejich vystěhování. Vyjádření úřadu ČTK zjišťuje.

Dům v Jeseniově ulici poblíž parku Parukářka je podle jedné z aktivistek prázdný od roku 2009. Postupně jej začali obývat bezdomovci, kteří místnosti zanesli hromadami odpadků. Začali jej také navštěvovat sběrači kovů.
 
Občanská iniciativa Klinika, která sdružuje několik desítek lidí, začala dům vyklízet na své náklady o víkendu. Odpadky zaplnily jeden velký kontejner. Začali také s úklidem zahrady, která k objektu patří.
 
V rozlehlé nemovitosti by rádi vytvořili Autonomní sociální centrum, jeho podobou se inspirovali u projektů, které fungují v řadě evropských zemích. Lidem z jeho okolí umožňují setkávání se nebo pořádání kulturních, sociálních či politických aktivit. Jejich financování je zajištěno na základě dobrovolnosti nebo výnosů z kulturních či benefičních akcí.
 
Vzniknout by v něm mohla třeba kavárna, ve které by se konaly přednášky, čtení a diskuse, lidová jídelna s levným jídlem pro místní obyvatele, knihovna, komunální dílna nebo cyklodílna. Iniciativa plánuje vytvořit i Lidovou žižkovskou univerzitu, která by nabízela přednášky, semináře a debaty lidí z akademické i neakademické sféry. Sociální centrum by mohlo nabídnout i tělocvičnu, kulturní sál nebo obchod, kam lidé nosí nepotřebné věci a naopak si mohou odnést věci, které se jim hodí.
 
O směřování centra chtějí aktivisté debatovat s místními obyvateli. Ve středu proto plánují uspořádat sousedské odpoledne, kde budou lidé moct na iniciativu vyjádřit názor.
 
S přítomností aktivistů v objektu nesouhlasí ÚZSVM. "Se záměry osob, které svévolně a nezákonně vnikly do budovy v majetku státu, ÚZSVM nesouhlasí a požaduje, aby tento objekt opustily," sdělil ČTK jeho mluvčí Robert Hurt. Podle aktivistky jim dal úřad třídenní ultimátum na vystěhování, zástupci iniciativy s ním chtějí jednat.
 
Hurt uvedl, že objekt bývalého zdravotnického zařízení úřad převzal v roce 2012 od nájemce firmy S.D.I, s.r.o. "Předtím však musel docílit výmazu předkupního práva zřízeného ve prospěch společnost S.D.I., s.r.o. Nemovitost byla poté nabídnuta prostřednictvím informačního systému CRAB (Centrální registr administrativních budov) k možnému využití organizačním složkám státu," řekl.
 
O objekt podle něj projevilo zájem několik státních institucí. Po prohlídce nemovitosti ale zájem ztratily s výjimkou Generální inspekce bezpečnostních sborů.
 
"Nemovitost bohužel trpí zhruba od začátku léta roku 2012 činností vandalů, kteří ve zvýšené míře pronikají do objektu a poškozují jeho vybavení. ÚZSVM podnikl na zabezpečení budovy veškerá možná zabezpečovací opatření a na ochraně budovy spolupracuje i s Policií ČR, která ji pravidelně kontroluje," řekl Hurt na otázku, jak je možné, že dům mohli dlouhodobě obývat bezdomovci.
 
zdroj: ČTK