V závěru týdne koruna oslabila

Koruna v závěru týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám, k dolaru spadla zpět pod psychologickou hranici 19 korun za dolar. V 17:00 se proti čtvrtku obchodovala vůči euru níže o šest haléřů na 24,86 Kč/EUR, k dolaru ztratila 14 haléřů na 19,08 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.  

Podle Tomáše Vlka z Patria Finance dnes celý region následoval negativní vývoj na hlavních trzích. K tomu se v případě české měny opět přidal faktor domácí měnové politiky, dodal. Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Kamil Janáček dnes podle Vlka řekl, že centrální banka nechce umožnit koruně příliš rychlé posilování, může použít mix snížení sazeb a měnových intervencí, které by pomohly exportérům. Podnikatelé jsou podle Janáčka spokojeni s kurzem kolem 25,00 Kč/EUR.

"Centrální bankéři s podobnými slovy přicházejí v poslední době relativně často, ve čtvrtek korunu negativně ovlivnilo vystoupení guvernéra (Miroslava) Singera. Dnes česká měna ztráty navyšuje a k euru se nyní obchoduje na 24,85," uvedl Vlk.
 
Přesto byla koruna podle Jana Vejmělka z Komerční banky v celotýdenním hodnocení nejúspěšnější měnou regionu. Podle něj si v tomto týdnu polepšila zhruba tři čtvrtiny procenta. Zisky maďarského forintu nedosahovaly ani půl procenta, polský zlotý dokonce nepatrně oslabil, doplnil Vejmělek.
 
Pokles eurodolaru se podle Vlka dopoledne přerušil, nyní pokračuje dál na současných 1,3028 USD/EUR. "Trhy negativně ovlivnilo prohlášení španělského premiéra, že jeho země teď není pod tlakem žádat o finanční pomoc. Je tu samozřejmě riziko, že Španělsko bude žádost dál odkládat, spíše ale šlo o slova určená domácí scéně před regionálními volbami," míní Vlk.
 
zdroj: ČTK