Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Vánoční atmosféra v Praze

7. 11 2011 | Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy nebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Kouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě.

Na Staroměstském náměstí letos začínají rozsvícením vánočního stromu 26. listopadu v 17 hodin a budou trvat až do 1. ledna roku 2012. Tak jako každý rok si tu můžete zakoupit tradiční české ozdoby a ochutnat vánoční dobroty, nebude chybět bižuterie, svíčky a další vánoční zboží. Také Václavské náměstí ožije tradičním trhem, který zde bude od 27.11.2011 do 1.1.2012. Další menší trhy na Náměstí Republiky (25.11.- 24.12.2011) nebo na Náměstí Míru (20.11.- 24.12.2011) jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou.

Co jiného pomůže dokreslit tu pravou vánoční atmosféru lépe než nádherná hudba? Mimo Národního divadla, Rudolfina a dalších tradičních míst se můžete do libých tónů zaposlouchat také v několika pražských kostelech, ve kterých od pozdních odpoledních hodin probíhají koncerty vánoční hudby. K těm hudebně-nejvyhlášenějším patří sv. Salvátor, který během Vánoc nabídne adventní varhanní koncerty (7.12.2011), Českou mši vánoční (23.12.2011) i Silvestrovský koncert (31.12.2011). V kostele Panny Marie Sněžné se 18.12.2011 můžete zaposlouchat do libých tónů barokních varhan, houslí a flétny na koncertě Magický advent ve Staré Praze. O Prvním svátku vánočním můžete navštívit kostel sv. Šimona a Judy, kde uslyšíte Českou mši vánoční od J.J. Ryby.

Nevšedním zážitkem pro celou rodinu bude jistě návštěva klasických i exotických betlémů, které mají v Čechách dlouholetou tradici. Jeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele, který sousedí s Loretou. Od 25. do 30. prosince jsou jesličky přístupné denně od 10 do 17 hodin, na Silvestra si je můžete prohlédnout do 15 hodin. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze kromě pondělí navštívit vždy od 9 do 16.30 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6222 diamanty.

Nevšední betlémy nabízí ke zhlédnutí také Muzeum Karlova mostu, kde bude vystaven Vltavský rybí betlém. Jeho dominantou je 200litrové akvárium s živými kapry, které navozuje iluzi vltavského dna. Kolem akvária se odehrává scéna Narození Páně s figurami v životní velikosti z lipového dřeva. Polidštěné postavy přitom znázorňují faunu českých rybníků a řek. Výstavu doplní Námořnický betlém zobrazující skutečné námořníky První Všeobecné Člunovací Společnosti zajišťující v Praze převoznické služby a vyhlídkové plavby pražskými Benátkami. Dále zde uvidíte Ptačí betlém, Slaměný betlém a Africký betlém vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Třetí „černý“ král Baltazar byl pro odlišení vyřezán ze slonové kosti.

Perníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. Výstavu si můžete prohlédnout od 22.12.2011 do 6. února 2012 denně od 10:00 – 18:00 hodin.

Většina kulturních památek, muzeí a galerií mívá o Vánocích otevřeno. Navštívit tak můžete Pražský hrad se Zlatou uličkou, Národní muzeum, expozice Národní galerie, nově zrekonstruované Národní technické muzeum i jedinečné Židovské muzeum. Děti určitě zaujme Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy nebo Muzeum čokolády.
 

Diskuse

Čtěte více

Unikátní „mikrovlnka“ FT4 již brzy dokáže opravit výtluk či trhlinu na silnici za pouhých 15 minut

Česká společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém celoročních oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, se ve spolupráci se státním ...

Důležitá pravidla a několik tipů pro bezpečné cestování v letošním létě

Mnoho měsíců různých opatření a přísných omezení spojených s kontrolou šíření pandemie covid-19 je za námi. A většina z nás se těší na zaslouženou dovolenou. V boji s pandemií nemáme ale stále ...

Roste zájem o investice do nemovitostí. Vyplatí se investovat přes nemovitostní fond?

V poslední době stoupá zájem o investice do nemovitostí, jak hlásí řada developerů i realitních kanceláří, včetně společnosti Bidli holding. Mezi výhody především těch rezidenčních, patří ...

Příští týden otevřou tramvaje a autobusy přední dveře

Od příštího pondělí budou moci lidé nastupovat do autobusů a tramvají i předními dveřmi, také si budou moci sednout na přední řadu sedadel za řidiče. Dopravní podnik a ostatní dopravci ...

Lenka Mrázová: Jak vyjádřit ženskost v byznysu a podat výkon

Součástí letošního 12. ročníku akce Equal Pay Day byl již tradičně speed mentoring.  Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO