Ve vojenské nemocnici uvidí lidé do pátku operačního robota

V Ústřední vojenské nemocnici v atriu pavilonu A si zájemci mohou do pátku prohlédnout operačního robota da Vinci s ukázkami, jak systém pracuje, a nácvikem práce s robotickým systémem. Centrum robotické chirurgie provedlo za deset let přes 2150 robotických operací, první 9. prosince 2005. K připomenutí výročí lékaři pozvali pacienty, kteří robotickou operaci sami podstoupili, aby si práci na robotu vyzkoušeli. ČTK to dnes sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke.  

"Nemocnice připravila pacientům ojedinělý zážitek, vůbec poprvé se konalo setkání pacientů s jejich operatéry," uvedla. Pozvána byla jen část pacientů, dorazily jich víc než čtyři desítky. Pacienti i jejich blízcí se dozvěděli o typech existujících robotických systémů, rozmístění robotů v USA, Evropě i Česku a o prováděných výkonech.

Podle mluvčí se lidé zajímali zejména o zajištění bezpečnosti robotických systémů při operaci a proč není robotů a robotických operací v Česku víc. V USA je těchto robotů výrazně víc, naproti tomu Maďarsko či Bulharsko dosud žádný robotický systém instalovaný nemá. V Česku je šest funkčních a dva dosluhující roboty da Vinci.

"O přínosu robotických operací pro pacienta nikdo z nás přítomných nepochybuje. Máme osobní zkušenost s rychlým návratem k běžnému a kvalitnímu životu. To je nejhodnotnější benefit," ocenila jedna pacientka.

Pacienti si vyzkoušeli ovládání nejnovějšího typu robotického systému da Vinci Xi, včetně nového robotického operačního stolu a robotického stapleru. "Bylo skvělé vidět na vlastní oči, jak robot pracuje," ocenili. Většina využila příležitost vyzkoušet si nácvik práce s robotickým systémem a sledovat brýlemi trojrozměrný obraz, který vidí operatér při zákroku.

Za deset let robotické chirurgie bylo České republice provedeno 8048 urologických robotických výkonů, z nich v Ústřední vojenské nemocnici 1763. Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Homolce byly první v ČR, kde byl v roce 2005 instalován robotický systém da Vinci.

V centru robotické chirurgie Ústřední vojenské nemocnice se uskutečnilo za deset let více než 2150 roboticky asistovaných operací, z toho bylo 1661 odstranění prostaty, 82 odstranění ledviny a 20 odstranění močového měchýře. V chirurgii se za pomoci robota nejčastěji operuje konečník, v gynekologii se roboticky nejčastěji odstraňuje děloha.

zdroj: ČTK