Vláda prosadila rozpočet, schodek má být 100 miliard

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek rozpočtu má proti letošku klesnout na rovných 100 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek poslance ujistil, že vláda tento schodek dodrží. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky. Poslanci v něm přidali peníze na sport a podporu filmové produkce. Jde o třetí státní rozpočet, který se podařilo vládě Petra Nečase prosadit.

Rozpočet podpořila rovná stovka poslanců. Hlasovali pro něj vedle koalice i nezařazení poslanci Pavel Bém, Milan Šťovíček, Jaroslav Škárka, Josef Dobeš a Kristýna Kočí. Bývalí poslanci ODS Michal Doktor a Radim Fiala se zdrželi.

Poslanci přesunuli v rozpočtu zhruba 1,3 miliardy korun, z toho 800 milionů přidali na podporu sportu a 500 milionů korun na filmové pobídky. Stejně tak přesunuli 20 milionů korun obcím, které kvůli novele rozpočtového určení daní přijdou o část příjmů.
 
Celkové příjmy návrhu rozpočtu jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů.
 
Tradičně nejvíc peněz má dostat ministerstvo práce; na výdaje bude mít přes 512 miliard korun, což jsou více než dvě pětiny celkových výdajů státního rozpočtu. Výdaje na úroky ze státního dluhu klesnou proti letošnímu schválenému rozpočtu o téměř 11 miliard korun na 68,6 miliardy korun. Státní dluh by měl vzrůst na bilion a 762 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem ekonomiky o 0,7 procenta a průměrnou inflací 2,1 procenta.
 
Schválení rozpočtu dnes předcházelo schválení vládního daňového balíčku, který zvyšuje daň z přidané hodnoty i další daně a rozpočet s ním počítá. Sněmovna už ale jednou balíček neschválila, protože kvůli protestu šestice poslanců ODS chyběly pro jeho schválení hlasy. Vláda ho musela vzápětí předložit znova.
 
Stejně tak vláda už jednou předložila Sněmovně i státní rozpočet, ale poslanci jí ho v prvním čtení na žádost ministra financí Miroslava Kalouska vrátili k přepracování. Návrh počítal s balíčkem, jehož schválení ale bylo v tu dobu nejisté.
 
Stejně jako balíček se dnes stal i rozpočet cílem tradiční kritiky z opozičních lavic. Podle Jiřího Dolejše (KSČM) je rozpočet protirůstový a vybočuje z ekonomické logiky. Jak řekl, škrty jsou nemoudré a paralyzují chod státu.
 
zdroj: ČTK