Vládní pracovní skupina projedná zmírnění sociálních nepokojů

Vládní pracovní skupina se dnes bude zabývat sociálními nepokoji v některých regionech. Chce navrhnout kroky, které by měly nepokoje zmírnit. Jednání, které svolala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, se zúčastní premiér Jiří Rusnok, ministr vnitra Martin Pecina a zástupci Ostravy, Českých Budějovic a Duchcova, ve kterých byly sociální nepokoje v poslední době zaznamenány.

Pracovní skupina pro řešení sociálních nepokojů chce navrhnout legislativní a systémové kroky, kterými by se pak měla zabývat vláda.
 
Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) mohou být protiromské nálady části veřejnosti pro bezpečnost státu větším problémem než skupinky pravicových extremistů. BIS ve své čtvrtletní zprávě upozornila na účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově. Mezietnické napětí je podle kontrarozvědky nutné řešit razantně a pragmaticky.
 
Vyhrocená byla situace v minulých týdnech především na českobudějovickém sídlišti Máj, kde nepokoje vyústily v protiromská shromáždění a pochody radikálů na sídliště. Při shromážděních se střetli policisté s účastníky těchto akcí. Pořádkové služby vždy zadržely při nepokojích desítky lidí. Několik z nich policie obvinila z různých trestných činů.
 
Autor: ČTK