VV navrhly rozšířit okruh postižených s nárokem na dotaci na auto

Na příspěvek na vozidlo by měli mít opět nárok i lidé po amputaci nohy nad kolenem. Dotace by se obecně neměly vztahovat jen na pořízení automobilu, ale i na jejich úpravu pro postižené. V novele zákona o poskytování dávek to navrhly opoziční Věci veřejné. Zároveň chtějí změnit důvody pro nárok na průkazy zdravotně postižených. 

"Současné kritérium pro přidělení průkazu znevýhodňuje osoby s těžkým tělesným postižením. Zvýhodnění je pro ně přitom životně důležité," řekla dnes ČTK předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová.

Kvůli nynějším kritériím, které zavedla sociální reforma, podle ní řada lidí nárok na průkazku ztratí. Žádné úspory to podle Klasnové nepřinese. "Mnoha lidem, kteří dojíždějí do zaměstnání, se odebráním průkazu znemožní, aby si vydělávali a skončí na podpoře," dodala. 
    
Pro rozšíření nároku na příspěvek na automobil i na lidi s nohou amputovanou nad kolenem poslanci VV argumentují tím, že tito postižení jsou ve většině případů odkázáni na individuální dopravu. Jejich vyřazení z nároku Klasnová označila za "asociální a nelogické". 
    
Příspěvek na vozidlo navíc nelze podle VV zužovat na jeho nákup, protože v řadě případů je nutné automobil upravit podle potřeb postižených lidí. Například ruční ovládání prý stojí 80.000 až 90.000 korun, stojí v důvodové zprávě. 
    
Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. 
 
zdroj: ČTK