Za rekonstrukci Grotty získává Praha 2 ocenění

Městská část Praha 2 se dočkala dalšího významného ocenění dlouhodobých snah o kultivaci veřejných prostor a citlivý přístup k obnově památek.

Za výjimečnou rekonstrukci Grotty v Havlíčkových sadech zvítězila v krajském kole soutěže o Cenu Programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón za rok 2011. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 17. 4. 2012 ve 14:00 ve Španělském sále Pražského hradu.

Soutěž pořádá každý rok Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Členové celostátní hodnotící komise navštíví městskou část 13. března 2012. Možnost ocenit výsledky mimořádné péče o památky v Praze 2 měli zástupci pořádajících institucí již před dvěma lety, kdy v krajském kole soutěže získal prvenství projekt obnovy a dostavby Pavilonu.

Grotta patří k posledním velkým rekonstrukcím v tomto pražském parku jedinečné hodnoty. Současně s ní byla dokončena romantická část s jezírkem a hřištěm pro seniory. Postupná obnova parku začala v roce 2002 záchranou Viničního altánu (tehdy téměř v troskách). Následovala rekonstrukce Gröbeho vily (v režii jejího nájemce), oprava a dobudování historického oplocení, modernizace hřišť a historického vinohradu včetně výstavby vinného sklípku se zázemím pro vlastní výrobu vína a další, a další… „Pavilon a Grotta jsou nejnáročnějšími projekty v rámci celkové revitalizace Havlíčkových sadů, a proto jejich ocenění v soutěži Programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón přikládáme mimořádný význam,“ zdůrazňuje zástupce starosty Václav Vondrášek.

Obnova památkově chráněných Havlíčkových sadů však zdaleka není u konce. „Právě začala další etapa, zahrnující spodní část parku včetně zdí kolem Dolní Ladhausky a dětského hřiště U Štiky,“ připomíná starosta Jiří Paluska. „Je to běh na dlouhou trať, ale se zadostiučiněním můžeme říci, že poslední desetiletí znamenalo pro tento mimořádně cenný park návrat k jeho původní majestátnosti a kráse. Jen doba a lidé jsou už poněkud jinde, než tehdy koncem 19. století,“ podotýká starosta Jiří Paluska.

www.praha2.cz