Za žhářský útok na Romy uložil soud mladíkovi čtyři roky vězení

Krajský soud v Praze vyměřil mladíkovi za loňský žhářský útok na Romy v Býchorech na Kolínsku čtyři roky vězení. Zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Nejpřísněji byl potrestán muž, který podle spisu vhodil zapálenou louči do domu. Za pokus o těžké blížení na zdraví mu hrozilo až 12 let vězení, ostatním za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až tři roky. Rozsudek není pravomocný.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít". Jeden z nich pak údajně vhodil bez domluvy s ostatními louč do okna. Oheň se naštěstí podařilo rychle uhasit, nikdo při incidentu nebyl zraněn. V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se odstěhovali pryč den po incidentu.

Podle předsedkyně trestního senátu Naděždy Bitnerové se před soudem jednoznačně prokázalo, že se čin stal tak, jak jej popsala obžaloba. "Vykřikování hesel s loučemi je vyložená hrozba násilím (...) šťastný vývoj událostí byl takový, že k požáru nedošlo," zdůraznila Bittnerová. Soud uložil jeden podmíněný trest na 20 měsíců s odkladem na tři roky a dvě podmínky na jeden rok s odkladem na dva roky. Dva z obžalovaných navíc mají být po dozorem probačních úředníků.
 
Mladík, který louči do pokoje vhodil, se za svůj čin omluvil. Ostatní před soudem projevili lítost. Všichni ale odmítli, že šlo o rasistický útok nebo že patří mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost. Soud s tím však nesouhlasil. Podle něj všichni koketují s pravicovým extremismem, například tím, že poslouchají kapely oblíbené mezi extremisty. "Nelze přehlédnout jejich zaměření na tyto (extremistické) názory a hodnoty," prohlásila Bittnerová.
 
Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. Dva z odsouzených si kvůli tomu stěžují u Ústavního soudu a požadují nižší tresty.
 
Podle soudu však byl případ v Býchorech zcela odlišný například tím, že vítkovští žháři jednali po domluvě v přímém úmyslu a navíc použili zápalné lahve. "Je tam spíše více odlišností než podobností. Tam vyloženě šlo o to způsobit co největší škodu, v tomto případě spíše o to demonstrovat sílu proti Romům," souhlasil státní zástupce Zbyněk Vondra. Novinářům také řekl, že podle něj měli mladíci rasový motiv. "Domnívám se, že tam rasový motiv existoval, protože obžalovaní neměli žádný jiný důvod proti poškozeným zaútočit nebo jim vyhrožovat," vysvětlil Vondra.
 
Případem se bude zabývat vrchní soud, protože se dva obžalovaní proti verdiktu odvolali. Státní zástupce a zbývající údajní spolupachatelé si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
 
zdroj: ČTK