Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Žádné záchytné parkoviště podél nové trasy metra A asi nevznikne

23. 02 2012 | U nové části metra A z Dejvické do Motola zřejmě nevznikne žádné záchytné parkoviště P+R (Park and Ride), které by umožnilo parkování lidem dojíždějícím do Prahy ze středních Čech. Zaznělo to včera na jednání výboru dopravy pražského zastupitelstva. Parkoviště pro zhruba 600 aut mělo původně vyrůst u předposlední stanice Veleslavín, Praha na jeho výstavbu ale nemá dostatek peněz.

S prodloužením metra A se předpokládá, že řidiči z Kladenska a dalších částí Středočeského kraje nebudou zajíždět až na Vítězné náměstí jako nyní, ale budou automobily nechávat u nových stanic. Tam ale nebudou mít kde zaparkovat, na levém břehu Vltavy totiž trasa A nebude mít žádné záchytné parkoviště. Nejbližší parkoviště P+R jsou na Zličíně a v Nových Butovicích, ty ale jsou na trase B a bývají už brzy ráno plné. Na území metropole je 17 parkovišť P+R s kapacitou zhruba 2900 míst.

Na Veleslavíně se počítalo s výstavbou několikapodlažního objektu, v kterém by byl autobusový terminál a záchytné parkoviště. Náklady se podle zastupující ředitelky pražského dopravního podniku Magdaleny Češkové odhadovaly na 1,3 miliardy korun. Projekt byl podle dopravního podniku drahý proto, že by se kvůli němu musel vyztužit tubus metra.

"Navržené řešení ale nemůže být součástí financování z evropských peněz," řekl ČTK předseda výboru pro dopravu Jiří Nouza. A město nemá na výstavbu dostatek peněz. Proto se podle Nouzy zatím uvažuje o tom, že na Veleslavíně vznikne jen provizorní autobusový terminál za 50 milionů Kč.

"Je to zásadní věc, aby takovéto prodloužení metra mělo parkoviště Park and Ride. Je to mimořádný a komplikovaný problém. Budeme se snažit najít nějaké řešení," řekl ČTK Ladislav Pivec, náměstek ředitele pražské technické správy komunikací. Podle něj ale územní plán počítá pouze s výstavbou ve Veleslavíně. Pokud by se stavělo u jiné stanice, musel by se plán změnit. Navíc u plánované konečné stanice Motol není dost místa.

S hlavním terminálem se původně počítalo až u další stanice Dlouhá Míle, která by byla vybudována v případě, pokud by metro A vedlo až na ruzyňské letiště. Město ale před časem rozhodlo, že metro postaví jen do Motola.

Nedostatek záchytných parkovišť dlouhodobě kritizuje sdružení Auto*Mat. "Je to chyba plánu té trasy, jak byla navržena. Místní z toho nebudou mít radost. Praha má velké zpoždění, pokud se týká P+R, a potřebuje jich čtyřikrát více, než jich má teď," řekl ČTK po výboru zástupce sdružení Vratislav Filler.

Nový úsek metra bude měřit přes šest kilometrů a měl by být zprovozněn v roce 2014. Jeho součástí budou čtyři nové stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Stavba bude stát zhruba 19 miliard korun. Část peněz Praha získá z EU, na zbytek si zřejmě půjčí od Evropské investiční banky (EIB).

zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Vyjádření Jiřího Rušikvase, zakladatele společnosti FUTTEC, nejen k blížícímu se konci letních prázdnin a s tím souvisejícím hustým provozem na tuzemských komunikacích, ale i ke špatnému ...

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Historické budově Národního muzea se nyní můžete přijít podívat na poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Část dopisu je vystavena u příležitosti 70. výročí od smrti ...

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

Na Praze 5 rostou i čtyři domy druhé etapy rezidenčního komplexu Ranta Barrandov společnosti YIT. Developer právě spouští prodeje 118 nízkoenergetických bytů v dispozici od 1+kk do 5+kk, které ...

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Anglicky hovořící cizinci už nemusí prosit místní o pomoc s hledáním bydlení. Bezrealitky.cz, největší český server nabízející bydlení přímo od majitelů, se totiž spojuje s Prague Morning, jednou ...

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Společnost JRD, průkopník a lídr na trhu s energeticky úspornými a zdravými rezidenčními projekty, zahájila jako první developer v České republice rozsáhlou kampaň na podporu kvalitního vnitřního ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO