Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Žádné záchytné parkoviště podél nové trasy metra A asi nevznikne

23. 02 2012 | U nové části metra A z Dejvické do Motola zřejmě nevznikne žádné záchytné parkoviště P+R (Park and Ride), které by umožnilo parkování lidem dojíždějícím do Prahy ze středních Čech. Zaznělo to včera na jednání výboru dopravy pražského zastupitelstva. Parkoviště pro zhruba 600 aut mělo původně vyrůst u předposlední stanice Veleslavín, Praha na jeho výstavbu ale nemá dostatek peněz.

S prodloužením metra A se předpokládá, že řidiči z Kladenska a dalších částí Středočeského kraje nebudou zajíždět až na Vítězné náměstí jako nyní, ale budou automobily nechávat u nových stanic. Tam ale nebudou mít kde zaparkovat, na levém břehu Vltavy totiž trasa A nebude mít žádné záchytné parkoviště. Nejbližší parkoviště P+R jsou na Zličíně a v Nových Butovicích, ty ale jsou na trase B a bývají už brzy ráno plné. Na území metropole je 17 parkovišť P+R s kapacitou zhruba 2900 míst.

Na Veleslavíně se počítalo s výstavbou několikapodlažního objektu, v kterém by byl autobusový terminál a záchytné parkoviště. Náklady se podle zastupující ředitelky pražského dopravního podniku Magdaleny Češkové odhadovaly na 1,3 miliardy korun. Projekt byl podle dopravního podniku drahý proto, že by se kvůli němu musel vyztužit tubus metra.

"Navržené řešení ale nemůže být součástí financování z evropských peněz," řekl ČTK předseda výboru pro dopravu Jiří Nouza. A město nemá na výstavbu dostatek peněz. Proto se podle Nouzy zatím uvažuje o tom, že na Veleslavíně vznikne jen provizorní autobusový terminál za 50 milionů Kč.

"Je to zásadní věc, aby takovéto prodloužení metra mělo parkoviště Park and Ride. Je to mimořádný a komplikovaný problém. Budeme se snažit najít nějaké řešení," řekl ČTK Ladislav Pivec, náměstek ředitele pražské technické správy komunikací. Podle něj ale územní plán počítá pouze s výstavbou ve Veleslavíně. Pokud by se stavělo u jiné stanice, musel by se plán změnit. Navíc u plánované konečné stanice Motol není dost místa.

S hlavním terminálem se původně počítalo až u další stanice Dlouhá Míle, která by byla vybudována v případě, pokud by metro A vedlo až na ruzyňské letiště. Město ale před časem rozhodlo, že metro postaví jen do Motola.

Nedostatek záchytných parkovišť dlouhodobě kritizuje sdružení Auto*Mat. "Je to chyba plánu té trasy, jak byla navržena. Místní z toho nebudou mít radost. Praha má velké zpoždění, pokud se týká P+R, a potřebuje jich čtyřikrát více, než jich má teď," řekl ČTK po výboru zástupce sdružení Vratislav Filler.

Nový úsek metra bude měřit přes šest kilometrů a měl by být zprovozněn v roce 2014. Jeho součástí budou čtyři nové stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Stavba bude stát zhruba 19 miliard korun. Část peněz Praha získá z EU, na zbytek si zřejmě půjčí od Evropské investiční banky (EIB).

zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Unikátní „mikrovlnka“ FT4 již brzy dokáže opravit výtluk či trhlinu na silnici za pouhých 15 minut

Česká společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém celoročních oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, se ve spolupráci se státním ...

Důležitá pravidla a několik tipů pro bezpečné cestování v letošním létě

Mnoho měsíců různých opatření a přísných omezení spojených s kontrolou šíření pandemie covid-19 je za námi. A většina z nás se těší na zaslouženou dovolenou. V boji s pandemií nemáme ale stále ...

Roste zájem o investice do nemovitostí. Vyplatí se investovat přes nemovitostní fond?

V poslední době stoupá zájem o investice do nemovitostí, jak hlásí řada developerů i realitních kanceláří, včetně společnosti Bidli holding. Mezi výhody především těch rezidenčních, patří ...

Příští týden otevřou tramvaje a autobusy přední dveře

Od příštího pondělí budou moci lidé nastupovat do autobusů a tramvají i předními dveřmi, také si budou moci sednout na přední řadu sedadel za řidiče. Dopravní podnik a ostatní dopravci ...

Lenka Mrázová: Jak vyjádřit ženskost v byznysu a podat výkon

Součástí letošního 12. ročníku akce Equal Pay Day byl již tradičně speed mentoring.  Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO