Zatoulaný orlosup se po výkrmu v pražské zoo vrací do Alp

Samice orlosupa bradatého Bernd, která se ze švýcarských Alp zatoulala do Česka, se po sedmi týdnech péče a výkrmu v pražské zoo vrací do přírody. ČTK o tom informoval mluvčí pražské zoo Michal Šťastný. Jedná se o prvního orlosupa, který se objevil na českém území.

Vysílené zvíře našli ornitologové koncem května v Krkonoších, poté putovalo přes libereckou zoo do Prahy. "Samice orlosupa bradatého Bernd se k nám dostala na počátku července. Byla vyčerpaná a vážila pouhých 4500 gramů. V pražské zoo se jí však vrátila síla. S váhou 5650 gramů je připravená vydat se zpět do přírody švýcarských Alp," uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl.
 
Zvíře muselo být pravidelně váženo, kdyby totiž Bernd přibrala moc, měla by problémy s létáním. V Praze byla vykrmována především potkany a králíky, v horách, kde bude v příštích dnech vypuštěna, se ale bude živit hlavně kostmi.
 
Bernd je součástí programu, který navrací v zajetí odchované orlosupy zpátky do přírody. V Praze takto od roku 2000 vypustili do přírody sedm mláďat. Nyní má sice zoo jen stařičký pár orlosupů, který už vlastní mláďata neodchovává, fungují ale jako adoptivní rodiče pro orlosupí mláďata vylíhnutá jinde.
 
zdroj: ČTK