Zeman předal Babišovi milionový dluhopis na splácení dluhu státu

Prezident Miloš Zeman předal dnes ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) milionový dluhopis, který pořídil za peníze ze svého fondu na splácení státního dluhu. Cenný papír společně rozstříhali, částka tak propadne státu právě na umoření dluhu. Oba přitom uvedli, že jde o symbolickou sumu. Zeman fond založil loni a měsíčně do něj posílá 30 procent svého platu, tedy 60.000 korun. Babiš daroval půl milionu.

"I když si samozřejmě uvědomuji, že je to jen symbolická částka, která státní dluh nespasí, tak je to jakási morální výzva, v některých případech morální facka těm, kteří měli zodpovědnost za zvyšování státního dluhu v minulosti," uvedl Zeman. Sám prý jako bývalý premiér cítí odpovědnost, proto posílá 60.000 korun měsíčně.
 
Podle hlavy státu je ve fondu nyní po splacení prvního milionu něco přes tři miliony korun. Každý měsíc prý Zeman milionový dluhopis předávat nechce, proto přijde vždy s dvojnásobnou částkou - s dvoumilionovým, čtyřmilionovým, osmimilionovým či šestnáctimilionovým dluhopisem. "Uvidíme, jestli se do konce funkčního období propracuji na alespoň 32 milionů," podotkl. Dodal, že teď poprvé se splácí jistina státního dluhu, dosud to byly jen úroky.
 
Také Babiš vnímá milionový dluhopis jako symbolickou iniciativu. "Domnívám se, že by naši občané měli vědět, jak je na tom naše země z hlediska zadlužení," řekl ministr. Na každého obyvatele Česka podle něj nyní připadá dluh zhruba 160.000 korun. Podotkl, že díky dluhopisu od Zemana se "oddluží asi šest občanů a ušetřily se úroky v hodnotě dluhu jednoho občana". Úrok státního dluhu loni činil asi 50 miliard Kč.
 
Babiš uvedl, že v roce 1993 činil státní dluh 160 miliard korun, loni překročil 1,68 bilionu. Do roku 1997 se držel zhruba na stejné úrovni, pak začal růst. Od roku 2009 do roku 2012 ČR byla podle Babiše nejrychleji se zadlužující zemí v Evropě. Loni se zadlužování zastavilo, bylo to ale v důsledku zastavení investic, zpomalení růstu penzí a zmrazení platů.
 
Ministr financí uvedl, že splácení státního dluhu je možné třeba díky výnosům z privatizace, vláda podle něj ale nic takového nyní neplánuje. Sám však chce časem přijít "s nějakými iniciativami", konkrétně zmínil Aeroholding. Potenciál je podle něj i v nemovitostech a hlavní zdroj by byl v přebytku rozpočtu. V příštích dvou letech by schodek státní pokladny měl činit vždy sto miliard korun.
 
Babiš doplnil, že kabinet přišel s návrhem na urychlení výkupu pozemků, aby bylo možné dobudovat dopravní infrastrukturu. Pokud by mělo Česko rozsáhlejší dálniční síť, investoři by zamířili i do jiných regionů - nyní se všichni tlačí k dálnici, řekl. Rozpočet vydá víc na platy, důchody i zdravotní odvody za děti, důchodce či nezaměstnané. Spouští se také program na výstavbu mateřských a základních škol a investovat by se mělo i do bydlení, vypočítal Babiš.
 
zdroj: ČTK