Zemřel spisovatel Arnošt Lustig

V sobotu 26. února 2011 nad ránem zemřel v nemocnici Na Vinohradech známý novinář a autor knih o holocaustu Arnošt Lustig. Ve věku nedožitých pětaosmdesáti let podlehl těžké nemoci, se kterou pět let bojoval.

Arnošt Lustig patřil mezi světové spisovatele a humanisty. Jeho tvorba zahrnuje na dvě desítky knih. Svůj literární styl opíral o životní zkušenosti a osud. Jako patnáctiletý byl deportován do terezínského ghetta a později prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 uprchl z transportu smrti do Dachau a zúčastnil se květnového povstání v Praze. Po válce studoval žurnalistiku a působil jako dopisovatel v izraelsko-arabské válce v roce 1948. Později vedl kulturní rubriku Mladého světa a stal se scenáristou Čs. filmu. V roce 1968 odešel přes Itálii, Izrael a Jugoslávii do USA, kde přednášel na několika univerzitách.

Lustigovy romány a povídky byly přeloženy do dvaceti jazyků. Filmy natočené podle jeho scénářů jako Modlitba za Kateřinu Horovitzovou, Transport z ráje, Démanty noci a Dita Saxová mu získaly světovou proslulost.

V roce 2006 mu bylo uděleno čestné občanství Prahy 2.

www.praha2.cz