Značku Česká kvalita bude moci užívat dalších 19 výrobků

Některou ze značek programu Česká kvalita bude moci ode dneška používat dalších 19 výrobků a služeb. Ocenění dnes večer v Praze obdržela například dvě dětská hřiště a sportoviště, domov pro seniory či počítačový systém řízení. Program Česká kvalita funguje v ČR od roku 2002 a má za úkol podporovat kvalitní produkci domácích firem. 

"Nekvalitní a nebezpečné výrobky nejsou jen problémem naší země, potýká se s nimi celá Evropa. A komplikace, které zaviní, jsou opravdu velmi vážné: způsobují chronická onemocnění, často i s trvalými následky, " uvedl předseda Rady kvality ČR Robert Szurman. V České republice podle něj například jen kvůli nekvalitní obuvi přichází do prvních tříd základních škol třetina dětí se závažným poškozením nohou. V nekvalitním a nebezpečném oblečení, hračkách a dalších výrobcích pro děti má podle něj svůj původ také velká část alergií. 
    
Program Česká kvalita byl vyhlášen v roce 2002 a nyní zahrnuje 20 značek zaměřených na různé obory výroby a služeb. Do programu patří i značka Czech made, jež funguje od roku 1993. Logo Česká kvalita mohou získat například hračky, nábytek, textilní výrobky, internetové obchody a různé služby. 
    
Program zákazníkům garantuje nezávislé ověření kvality autorizovanou zkušebnou, pravidelnou kontrolu kvality oceněných výrobků a služeb i ověřování spokojenosti zákazníků. Pokud některá z kontrol odhalí nedostatky, může být i již udělené ocenění odebráno. 
    
Podle mluvčího programu Tomáše Kouřila bylo doposud vydáno zhruba 700 certifikátů. V řadě případů se však vztahují na celé výrobkové řady, tudíž skutečný počet oceněných produktů je výrazně vyšší, u poskytovatelů služeb zase nejde o jeden konkrétní výrobek.
 
zdroj: ČTK