Zprávou o zatčení hejtmana Ratha jsou spolupracovníci otřeseni

Blízcí spolupracovníci hejtmana Davida Ratha (ČSSD) jsou otřeseni zprávou o jeho zatčení. Ve středu se bude situací zabývat užší vedení středočeské ČSSD. Jednat by se teoreticky mohlo také o úpravě kandidátky do krajských voleb, jejímž je Rath lídrem.

Rath je podezřelý v případu, kde jde o poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách. Policisté ho již obvinili, stejně jako další čtyři muže a tři ženy. Údajně jsou mezi nimi exposlanec ODS Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Starosta Cerhenic a Rathův spolupracovník Marek Semerád (ČSSD) byl zprávou o zatčení hejtmana otřesen. "Jsem ve velkém šoku. A v tom šoku nechci raději nic sdělovat," uvedl Semerád, který je i šéfem krajského zastoupení v Bruselu. Kdo další byl s hejtmanem zadržen, netuší. "Já zatím zadržený nejsem a nepředpokládám, že budu," dodal.
 
"Pro mě je to obrovské překvapení, stále se tomu zdráhám uvěřit," uvedl Rathův náměstek Marcel Chládek (ČSSD). Podle něj je potřeba zachovat chladnou hlavu, veškeré informace se spolustraníky rozebrat a zvolit další postup. Zda Ratha nyní škrtat z krajské kandidátky nebo iniciovat i jiné kroky, je podle něj otázkou. "Já bych počkal na to zítřejší (středeční) jednání. Nevíme, jak se to vyvine, je to velmi čerstvá informace," řekl.
 
Případ souvisí se zakázkami a uplácením. Policii údajně zajímají tendry ve středočeských krajských nemocnicích, hlavně v příbramské a kladenské, a také oprava buštěhradského zámku. Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic a Rathův někdejší blízký spolupracovník Filip Bušina dnes odmítl možnost, že mohl mít na kauze podíl. Podotkl, že jeho spolupráce s oblastními nemocnicemi skončila k 1. červenci 2009. Jeho role prý byla v počátcích, když se projektovalo. "Co se týče jednotlivých tendrů, tak s tím už nemám vůbec nic společného. Jediný, který se mě dotkl nějak blíže, se týkal mladoboleslavské nemocnice. Podle mě se měl zrušit," řekl ČTK Bušina, který je právě na studijní stáži v Moskvě.
 
Informace o zadržení Ratha překvapily i šéfku krajského výboru pro zdravotnictví Jiřinu Fialovou (KSČM), která s hejtmanem a dalšími krajskými politiky zasedá ve výboru regionální rady. "Jsem z toho více než překvapená, nemohu tomu uvěřit," uvedla. Dodala, že ještě v pátek navštívila jednání dozorčí rady kladenské nemocnice. "Ale absolutně nic jsem netušila," dodala. Policie se na ni neobrátila.
 
Podle Fialové je potřeba, aby se zastupitelé věcí zabývali. "Musíme ale znát více informací. Zatím je máme jen z médií. Pokud se prokáže trestný čin, tak určitě nejsme ti, kteří by to chtěli nějak zakrývat," dodala.
 
zdroj: ČTK