OSLAVA DNE ŠPANĚLŠTINY

V sobotu 18.6. budou v Institutu Cervantes pršet španělská slova napsaná na stovkách barevných balonků. Zahájíme tak den otevřených dveří, Día E či také Den španělštiny, který potrvá od 11 do 16 hodin.

Den španělštiny pořádá 78 poboček Institutu Cervantes ve 44 zemích na pěti kontinentech. Jedná se o oslavu jednoho z nejrozšířenějších světových jazyků, kterým dnes oficiálně hovoří 500 milionů lidí ve 21 zemích.

Akce probíhá po celém světě již potřetí a v Praze stejně jako v Madridu, nebo v New Yourku si můžete v sobotním odpoledni zatancovat flamenco, poslechnout si španělsko-české literární čtení z argentinské knihy pro nejmenší čtenáře Tajný život blech, ochutnat některou španělskou specialitu, vyrobit si španělský papírový vějíř, nebo si prohlédnout architektonický skvost Institutu Cervantes - knihovnu Carlose Fuentese.

Krátce po zahájení, v 11:15, začne UKÁZKOVÁ HODINA ŠPANĚLŠTINY pod vedením lektorů Institutu. Studenti španělštiny každého věku se také budou moci zúčastnit tzv. “Španělských her” a to i na internetové stránce www.eldiae.es a získat hlavní cenu – cestu po několika městech Andaluzie.

Mimo jiné můžete na této stránce hlasovat o nejoblíbenějším španělském slovu, které navrhly osobnosti hispánské kultury – spisovatelé Mario Vargas Llosa, Isabel Allendová, herci Antonio Banderas, nebo Gael García Bernal či zpěvačka Shakira. Prozatím vede slovo navržené mexickým hercem G. G. Bernalem Querétaro což je indiánský název jednoho z mexických států, ale upomíná také na španělské slovo querer – mít rád. Antonio Banderas navrhl např. slovo alegría – radost a nositel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa považuje za nejkrásnější španělské slovo libertad – svobodu.

Ve odpolední části programu si můžete poslechnout kubánské rytmy skupiny Santy y su marabú, nebo flamenkové vystoupení Irene Alvarezové a dát si při tom sklenku španělského vína, nebo ochutnat španělské speciality.

Na všechny akce je vstup volný.