Autobus Drop in bude pouze v Praze 2

Speciálně upravený autobus organizace Drop in, který má nahradit činnost končícího střediska metadonové substituce, bude od pondělí stát ve Škrétově ulici. Parkovací místo poskytla Praha 2. Autobus měl původně zastavovat na různých místech Prahy, ostatní městské části to ale buď odmítly, nebo na výzvu magistrátu nereagovaly, řekl ČTK vedoucí lékař Drop in Jiří Presl, který v 90. letech stál u zrodu centra.  

Metadonovému centru minulý týden skončila nájemní smlouva v ordinaci v ulici Ve Smečkách, kde lékaři vydávali drogově závislým lidem substituci 14 let. Praha 1 odmítla smlouvu opakovaně prodloužit. Hrozilo tak, že více než stovka závislých zůstane zcela bez pomoci. Nakonec ale lékaři z Drop in s magistrátem domluvili pronájem autobusu. Mobilní pracoviště bude stát 350.000 korun a mělo by sloužit čtyři měsíce. Poté se centrum přestěhuje do Nemocnice na Bulovce.

Podle Presla ale radnice nechtějí, aby autobus na jejich území zastavoval. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) zamítavé stanovisko sdělil už ve středu. "Reakce městských částí je pro mě hlubokým zklamáním," uvedl lékař. K drogové problematice se podle něj zády neotočila jen Praha 2. "Starostka Jana Černochová jako jediná pochopila naléhavost situace," doplnil. Lékaři budou vydávat metadon dvě hodiny každý den dopoledne. Poté autobus odjede, zřejmě mimo město.
 
Pražská drogová koordinátorka Nina Janyšková, která stanoviště pro autobus vyjednávala, oslovila kromě Prahy 2 také Prahu 1, 3, 4, 7 a 8. Z jejich přístupu byla ale podle vlastních slov zklamaná. "Drop in je jediné nízkoprahové centrum pro závislé v Praze, tedy jediné centrum, které přijímá pacienty přímo z ulice," vysvětlila. "Ostatní centra, která závislým pomáhají, nemohou nikdy takový nápor zvládnout," doplnila. Pokud by činnost střediska Drop in skončila, byl by to podle ní důvod k vážným obavám. Pacienti by se uchýlili zpět k drogám. Na černém trhu je ale nyní k dostání velice silný, čistý heroin, což po letech na substituci znamená veliké riziko předávkování. "Zvýšila by se kriminalita, nemocnost i případy úmrtí," upozornila.
 
Drop in byl v České republice jednou z prvních organizací zabývajících se drogovými závislostmi. Vznikl jako nadace v roce 1991.
 
V Praze je podle odhadů 10.000 až 14.000 uživatelů tvrdých drog. Jen na Václavském náměstí si denně přijde koupit drogu 300 až 800 lidí. Podle některých průzkumů má až 60 procent uživatelů drog žloutenku.
 
zdroj: ČTK