Na co si dát při nákupu nemovitosti pozor?

Záplavová zóna, územní plán, věcná břemena, zástavní právo… Pokud plánujete koupi nemovitosti, neměli byste podceňovat její prvotní prověření. Může vám ušetřit čas a mnohdy i nemalé peníze. Anebo dokonce ukázat, že byste možná měli hledat dál. Na co si dát před koupí pozor a kde všechny potřebné informace najít?

Každý třetí člověk narazí po nákupu nemovitosti na nějaký skrytý problém. A ačkoliv počet lidí, kteří si prověřují některé základní údaje, roste, často tyto prověrky často končí jen u nahlédnutí do katastru nemovitostí. „Například jen 10 % kupujících si před koupí ověřuje územní plán, který může ukázat na řadu problémů, v hledáčku zájmu nebývají ani přístupy na komunikaci či zdroje pitné vody. Jde přitom o zásadní faktory, které nám mohou koupi výrazně zkomplikovat a proměnit touhu po bydlení ve vleklý soudní spor,“ upozorňuje Jan Záhora ze služby Nemo Report, která se specializuje na prověřování nemovitostí.

Co napoví registry

Když kupujete auto, pravděpodobně se nespokojíte jen s obrázkem na stránkách autosalonu nebo bazaru. Zjišťujete si technické informace, u ojetého vozu si na obhlídku přizvete odborníka. S koupí nemovitosti by to mělo být podobné – i s ohledem na to, že do ní vkládáte násobně více peněz než do nového vozu. Jaké informace byste si měli před koupí nemovitosti ověřit?

Základem je nahlédnutí do katastru nemovitostí a listu vlastnictví, který napoví údaje o majiteli, vlastnickém právu a také o tom, zda na objektu neleží nějaké věcné břemeno. Katastrem by ale prověřování končit nemělo – řadu zásadních informací se dozvíte také z dalších veřejných rejstříků. Důležité je i prověření vlastníků v insolvenčním a exekučním rejstříku i dohledání informací o riziku povodní, hlukové zátěži či radonovém indexu. A také to, zda bude nemovitost moci sloužit k účelu, k jakému ji kupujete, a zda si ji budete moci například stavebně upravit.

„Problémem může být také zapsané sídlo firmy na adrese námi vyhlédnuté nemovitosti. Jde o zdánlivou drobnost, kterou si zájemci o bydlení většinou neprověřují a může jim v budoucnu způsobit nemalé problémy,“ upozorňuje Jan Záhora.

Aby stavba nebyla noční můra

Pokud se chystáte na koupi stavebního pozemku, je pro vás prověření nemovitostí klíčové. Kromě základních informací z katastru byste měli mít zjištěné i podstatné údaje z územního plánu, informace o inženýrských sítích či přístupu na veřejnou komunikaci. Pozor si dejte také na to, aby na pozemku nebyly stavby, které nejsou v katastru zapsané – jejich odstranění by pro vás znamenalo výrazné náklady navíc. Stejně tak prověřte nebezpečí záplav. Podle statistiky se v pásmu s vyšším či nižším stupněm povodňového rizika nachází každá čtvrtá nemovitost v Česku.

Jestliže se v množství registrů neorientujete nebo na hledání prostě nemáte čas, můžete využít službu prověření nemovitosti, kterou ve spolupráci s Nemo Report nově nabízí například portál Bezrealitky. „Mít o nemovitosti veškeré údaje ještě před koupí by mělo být standardem – jen tak se zájemci nepříjemnostem po podpisu kupní smlouvy. U nás si zjistí kompletní informace na tři kliknutí a můžou tak vybírat nové bydlení bez nemilých překvapení,“ dodává Hendrik Meyer z Bezrealitky.

Jaké informace si před koupí Češi nejčastěji zjišťují?

- 84 % si ověřuje, zda při koupi bude jejich vlastnické právo nějak omezeno
- 83 % zjišťuje, zda prodávající není v exekuci a zda má vůbec právo nemovitost prodat
- 73 % zajímá, zda budou moci nemovitost využít k zamýšlenému záměru
- 69 % zkoumá, zda jim realitní kancelář poskytla úplné a pravdivé informace o nemovitosti