Ode dneška může Rath z vazby telefonovat

Obviněný poslanec a bývalý hejtman David Rath (dříve ČSSD) může ode dneška z vazební věznice v Litoměřicích telefonovat a má snadnější přístup ke svým dopisům. Když za ním přijdou přátelé nebo rodina, nebudou na průběh návštěvy dohlížet policisté. ČTK to řekl mluvčí litoměřické věznice Jarolav Kindl. Rathovi dnes vypršela tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků.

"Změna se týká pouze návštěv, telefonování a korespondence," uvedl Kindl. Obvinění, kteří nemají takzvanou koluzní vazbu, podle něj mohou kdykoli požádat o to, aby si z věznice na své náklady zavolali. Vězeňská služba hovory monitoruje, výjimkou jsou telefonáty s obhájci. Rath se nyní také dříve dostane k dopisům, které mu lidé do nápravného zařízení posílají. Zatímco doteď je kontrolovali policisté, nyní tuto povinnost přebírají dozorci. Policie podle Kindla měla na prověření korespondence dva týdny, vězeňské službě to trvá den.

Návštěvy budou moci za poslancem chodit stejně jako doposud jednou za 14 dní na hodinu a půl. "Nejsou tam však již nutné povolení a přítomnost policie," řekl mluvčí. Bývalý hejtman bude moci požádat ředitele věznice o zkrácení termínu, je ale pouze na něm, zda mu vyhoví.
 
Stíhání, u kterých skončí obava z ovlivňování svědků, si mohou podle Kindla také zažádat o umístění na celu s mírnějším režimem. To znamená, že se pak mohou po zařízení volněji pohybovat a navštěvovat ostatní vězně. Rath o to však nepožádal.
 
Poslanec ode dneška zůstává ve vazbě kvůli obavě, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti a že by mohl utéct. Okresní soud Praha-východ bude v pondělí rozhodovat o Rathově další žádosti o propuštění z vazební věznice. Podle politikova advokáta Romana Jelínka Rath zároveň navrhne, aby mu v případě, že soud neuzná, že již důvody vazebního stíhání pominuly, nahradil vazbu kaucí a písemnými zárukami.
 
Za Ratha se podle Jelínka již zaručilo 38 lidí. Jsou mezi nimi poslanci, senátoři či lékaři. Již minulý týden podepsal prohlášení třeba poslanec Jiří Šlégr (NS-LEV 21). Rathovi chce umožnit být v kontaktu s jeho dvěma rodinami, zejména dětmi. Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi dalšími například senátor Vladimír Dryml (SPOZ), poslanec Stanislav Huml (ČSSD), starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl (ČSSD), osobní tajemník kardinála Dominika Duky Milan Norbert Badal, fotograf Bohumil Hynek nebo Rathův poslanecký asistent Patrik Tomšů i se svou manželkou.
 
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.
 
Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka, na počátku srpna přibyli podle médií další dva obvinění.
 
zdroj: ČTK